Zamknij

Kolejny dobry rok OSM Sierpc

16:57, 31.07.2021 Aktualizacja: 16:58, 31.07.2021
Skomentuj

 

 

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu działa od ponad dziewięćdziesięciu lat. Rok 2020 był jednak odmienny od dotychczasowych. Pandemia spowodowała, że trzeba było wdrożyć nowe procedury bezpieczeństwa. Jednak nie miało to wpływu na smak i jakość wyrobów.

 

Na corocznym Zebraniu przedstawicieli OSM obecnych powitał Witold Dziurlikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej. Wśród zaproszonych gości był m.in. starosta Andrzej Cześnik. W obradach uczestniczyli również dr Jan Dworniak – prezes Centrum Badań Audytorskich, który w trakcie obrad przedstawił delegatom niezależne oceny działalności spółdzielni. W 2020 roku Spółdzielnia zrzeszała 2101 członków, z czego 1923 stanowili dostawcy, a 178 to pracownicy mleczarni.

 

Ponad 300 mln litrów mleka

Wiceprezes Adam Mazurowski przedstawił podsumowanie skupu mleka w 2020 r. OSM Sierpc zakupiła ponad 351 mln litrów. W porównaniu do roku 2019 nastąpił wzrost o ponad 15 mln litrów. Spadła natomiast liczba dostawców z 1904 do 1842.

Podczas zebrania starosta sierpecki Andrzej Cześnik oraz prezes Zarządu Grzegorz Gańko wręczyli nagrody największym producentom mleka. W 2020 r. dwadzieścia siedem gospodarstw dostarczało do sierpeckiej mleczarni powyżej 1 mln litrów mleka. Ta produkcja stanowiła ponad 13% ogółu dostarczanego surowca. Na Zebranie – z powodu funkcjonujących obostrzeń – zaproszeni zostali producenci mleka, którzy w 2020 roku dostarczyli do Spółdzielni ponad 1,5 mln litrów mleka. Najwięcej mleka pochodziło z gospodarstwa Piotra Doligalskiego (Kowróz, gmina Łysomice) – ponad 4,6 mln litrów. Puchary otrzymali też Cezary Kowalski (Chochołów, gmina Żychlin), Ryszard Tomaszewski (Bombalice, gmina Gozdowo), Ryszard i Hubert Tomczak (Rdutów, gmina Chodów), Dariusz Szumański (Szumanie, gmina Zawidz), Wojciech Żukowski (Nowe Skaszewo, gmina Gzy),Waldemar Ruszkowski (Jaworowo Kolonia, gmina Zawidz), Jerzy Grochowalski i Bożena Hein-Grochowalska (Kiełpiny, gmina Wąpielsk), Marcin Strubiński (Chabowo, gmina Zawidz), Adam Bober (Wola Wodzyńska, gmina Ojrzeń), Wojciech i Arkadiusz Wilamowscy (Mańkowo, gmina Zawidz), Tadeusz Kubiak (Lubotyń, gmina Babiak), Przemysław Nowak (Nowa Wieś, gmina Lubień Kujawski). Pozostali dostawcy otrzymają statuetki w najbliższym czasie: Adam Umiński (Tłubice, gmina Bielsk), Paweł Sochocki (Śniedzanowo, gmina Rościszewo), Sławomir Nawrocki (Kaleń Parcel, gmina Chodów), Leszek Olszewski (Białowieżyn, gmina Lipno), Zbigniew Sołtys (Mostowo, gmina Szreńsk), Waldemar Samoraj (Wilkęsy, gmina Drobin), Jarosław Kowalewski (Straszkówek, gmina Kłodawa), Michał Włodarczyk (Chochołów, gmina Żychlin), Stefan Zduńczyk (Sobótka-Kolonia, gmina Grabów), Mariusz Szymerski (Rębowo, gm. Wyszogród), Alicja Kubiak (Dębina, gmina Kłodowa), Wojciech Fiszer (Kotowy, gm. Skrwilno), Zdzisław Litka (Nowa Wieś, gmina Rostowo ), Jarosław Wiśniewski (Kręćkowo, gmina Sierpc).

Zarząd Spółdzielni wręczył specjalne podziękowanie byłemu dyrektorowi oddziału w Żurominie Stanisławowi Pająkowi, który z końcem maja odszedł na emeryturę.

 

Dzięki wspólnej pracy

Grzegorz Gańko, prezes sierpeckiej mleczarni, zapoznał delegatów z działalnością OSM w 2020 r. Ze względu na pandemię trzeba było wprowadzić sporo zmian. Prezes mówił o problemach z zaopatrzeniem Zakładu w maseczki i środki ochrony osobistej, z dostarczaniem środków produkcji, opakowań. Trzeba było także dokonać zmian w organizacji produkcji. W zakładzie wprowadzono skrócony czas pracy, by pracownicy poszczególnych zmian nie mieli ze sobą kontaktu, wdrożono dodatkowe procedury sanitarne.

Mimo pandemii Spółdzielnia prowadziła działania wzmacniające jej pozycję rynkową poprzez doskonalenie jakości wyrobów, promocję i reklamę, ulepszanie kanałów dystrybucji i logistycznych. W 2020 r. OSM w Sierpcu wspierała prace hodowlane, wspomagała rolników w zaopatrzeniu w środki produkcji i pasze, prowadziła sprzedaż paliwa dla dostawców. Z funduszu rozwoju hodowli udzielała krótkoterminowych pożyczek, prowadziła doradztwo i kontrolę warunków hodowli.

— Chciałbym podziękować wszystkim za pracę w tym trudnym pandemicznym czasie. Każdy dzień był wyzwaniem. Jednak udało nam się wszystkiemu sprostać: zwieść całe wyprodukowane mleko do zakładu, przerobić je i sprzedać nasze wyroby. Nie ma w firmie osób zbędnych. Tylko wspólna praca daje szanse na sukces — powiedział prezes.

 

Stąd, z Sierpca

Wyroby sierpeckiej OSM można kupić w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Australii i Ukrainie.

Na inwestycje w 2020 r. Spółdzielnia przeznaczyła ponad 17,8 mln zł. W zakładzie w Sierpcu m.in. pobudowano halę do konfekcjonowania sera, zakupiono linię do plastrowania sera oraz linię do miksowania serów paczkowanych, oddano do użytku nowy warsztat naprawy samochodów, nastąpiła rozbudowa stacji uzdatniania wody i stacji jej zmiękczania, zakupiono ciągnik do wywozu osadów. W Żurominie nastąpiła m.in. rozbudowa instalacji do zagęszczania serwatki, zakupiono linię wirująco – pasteryzującą do serwatki, zbiorniki magazynowe do mleka i produktów mleczarskich, a także dźwig towarowo–osobowy. W 2020 r. Spółdzielnia rozpoczęła wdrażanie Programu Zrównoważonego Rozwoju „Stąd, z Sierpca”, którego celem jest zapewnienie pracy i dobrobytu członkom i pracownikom poprzez dbałość o środowisko, współpracę z lokalną społecznością, pełen recykling stosowanych opakowań, maksymalizację oszczędności energii i mediów. W związku z tym wśród zaplanowanych inwestycji na 2021 r. na pierwszym miejscu znalazła się rozbudowa oczyszczalni ścieków (I etap). Planowana jest również budowa systemu centralnej próżni dla działu konfekcjonowania, zatwierdzenie planów technologicznych i budowlanych nowej części zakładu, zakup i uruchomienie linii do plastrowania serów, remont elewacji obiektów w bazie samochodowej. W Żurominie ma być m.in. przebudowana instalacja wodna i stacji uzdatniania wody, zakupione i zamontowane będą zbiorniki na produkty płynne, nastąpi budowa instalacji do wstępnego oczyszczania osadów ściekowych.

 

Dobre smaki

W ubiegłym roku wiele konkursów i targów nie odbyło się. Jednak nie oznacza to, że nie doceniono wyrobów OSM Sierpc. Ser Kasztelan śmietankowy na Forum Mleczarskim zdobył pierwsze miejsce. W konkursie Złoty Paragon wyróżnienie otrzymał Ser Królewski plastry bag 135 g.

OSM Sierpc zajęła szóste miejsce w Rankingu Największych i Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich organizowanym przez KZSM. Znalazła się na 78. miejscu na liście 1000 największych firm spożywczych w Polsce (ranking obejmuje wszystkie zakłady spożywcze, tj. browary, zakłady mięsne, drobiowe, przemysł spirytusowy itp.). Sierpecka Spółdzielnia była na 10 miejscu na liście 150 zakładów mleczarskich w naszym kraju.

— Jesteśmy w Polsce liderem sprzedaży sera w plastrach własnej marki. Inni produkują więcej, ale sprzedają pod marką sieci handlowych — powiedział prezes Grzegorz Gańko.

Przedstawiciele OSM uznali, że firma jest dobrze zarządzana i jednogłośnie udzielili absolutoriom dla prezesa i wiceprezesa. Goście gratulowali Mleczarni sukcesów i dalszych planów rozwoju. Dziękowali za wyśmienite wyroby, a dostawcom i pracownikom życzyli dużo zdrowia.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%