Zamknij
REKLAMA

Kto będzie mógł pływać po jeziorach w gminie Szczutowo?

23:04, 26.05.2021 | A.M
Skomentuj Obraz analogicus z Pixabay
REKLAMA

 

 

Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Sierpcu zdecydowano o wprowadzeniu zakazu używania jednostek pływających wyposażonych w silniki o napędzie spalinowym na Jeziorach Szczutowskim i Urszulewskim. Są jednak pewne wyjątki.

 

O uciążliwościach związanych z jazdą skuterami wodnymi i motorówkami na Jeziorze Urszulewskim i Szczutowskim mówiło wiele osób.

— Nie zachowują należytej ostrożności, za nic mają ludzi i zwierzęta. Byłam świadkiem, jak człowiek na skuterze gonił łabędzia. Uważają się za panów jeziora. Do tego normy hałasu są przekroczone wielokrotnie. Przyjeżdżamy tu odpocząć, a coraz częściej bywa tak, że jest tu głośniej niż w godzinach szczytu w Warszawie. Tak nie może być, to jest miejsce rekreacji i wypoczynku. Powinno zakazać się pływania skuterami — twierdzi jedna z letniczek.

Prawa do używania pojazdów motorowodnych bronili ich posiadacze i użytkownicy, twierdząc, że mają też prawo do relaksu, jaki daje im pływanie takim właśnie sprzętem. Uważają, że pojedyncze przypadki negatywnych zachowań nie mogą rzutować na wszystkich.

 

Petycje do Rady Powiatu

Do Rady Powiatu w Sierpcu wpłynęły petycje w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających wyposażonych w silniki o napędzie spalinowym na Jeziorze Urszulewskim i Jeziorze Szczutowskim, z wyłączeniem służb oraz jednostek Gospodarstwa Rybackiego. Oświadczenia zostały złożone przez Gospodarstwo Rybackie Włocławek sp. z o. o w Szpetalu Górnym, mieszkańców oraz właścicieli działek położonych w obrębie Jeziora Urszulewskiego (podpisało 36 osób), Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony i Rozwoju Środowiska Naturalnego „Eko Skrwa” (podpisało 117 osób).

Także ci, którzy są przeciwnego zdania, zwrócili się do Rady Powiatu. W dwóch petycjach, podpisanych łącznie przez 93 osoby, proszą o nieograniczanie możliwości korzystania z jednostek motorowodnych po Jeziorze Urszulewskim.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbywały się konsultacje z przedstawicielami podmiotów, które wniosły petycje, organów jednostek samorządu terytorialnego na obszarach, na których znajdują się tereny rekreacyjno-wypoczynkowe Jezior Szczutowskiego i Urszulewskiego: powiatów sierpeckiego i rypińskiego, gmin Szczutowo i Skrwilno oraz policjantami.

 

Zakaz, ale niecałkowity

Rada Powiatu, ważąc argumenty wszystkich zainteresowanych, podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu używania jednostek napędzanych silnikami spalinowymi na Jeziorze Szczutowskim i Jeziorze Urszulewskim na terenie powiatu sierpeckiego w okresie obejmującym miesiące październik — maj. W okresie najbardziej intensywnego korzystania z akwenów na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, czyli od 1 czerwca do 30 września, została dopuszczona możliwość korzystania ze sprzętu motorowodnego, jednak w odległości nie mniejszej niż 100 m od linii brzegowej jezior w godzinach od 10.00 do godz. 20.00 w dniach innych niż wolne od pracy oraz od godziny 10.00 do godz. 18.00 w dniach wolnych od pracy.

— Minimalizuje to uciążliwości akustyczne związane z używaniem jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi dla osób korzystających z tych terenów na cele rekreacyjno-wypoczynkowe w innych formach niż używanie takich jednostek, a jednocześnie uwzględnia interesy i wartości osób korzystających z jezior na cele rekreacyjno-wypoczynkowe z użyciem takich jednostek pływających. Ograniczenie maksymalnej prędkości jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, dopuszczonych do korzystania w tym okresie, w odległości mniejszej niż 100 m od brzegu jezior do 5 km/h w sposób oczywisty minimalizuje uciążliwości akustyczne związane z używaniem z tych jednostek w pobliżu linii brzegowej, a jednocześnie umożliwia wodowanie i cumowanie tych jednostek, a także korzystanie z takich jednostek pływających, np. na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wędkarskie – napisano w uzasadnieniu uchwały.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AlibabaAlibaba

0 0

Ograniczenie maksymalnej prędkości jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, dopuszczonych do korzystania w tym okresie, w odległości mniejszej niż 100 m od brzegu jezior do 5 km/h w sposób oczywisty minimalizuje uciążliwości akustyczne związane z używaniem z tych jednostek w pobliżu linii brzegowej, a jednocześnie umożliwia wodowanie i cumowanie tych jednostek, a także korzystanie z takich jednostek pływających, np. na cele rekreacyjno-wypoczynkowe wędkarskie. To fikcja co pokazał długi weekend jak skutery i duże motorówki szalały po tafli jeziora 09:27, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%