Zamknij
REKLAMA

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Sierpcu

15:46, 04.05.2021 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Polacy obchodzą święto państwowe. To dzień wolny od pracy. W Sierpcu uroczystości związane z tym wydarzeniem w zasadzie od lat pozostają niezmienne.

 

W kościele św. Stanisława Kostki w Sierpcu odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, którą koncelebrował proboszcz ksiądz Dariusz Multon. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu powiatowego starosta Andrzej Cześnik i wicestarosta Sławomir Olejniczak, poczet sztandarowy Towarzystwa Historyczno-Patriotycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, wierni. Ze względu na pandemię liczba osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie była ograniczona.

 

Konstytucja tchnęła nowego ducha

Podczas kazania ks. Dariusz Multon mówił o dwóch ważnych świętach, które trzeciego maja obchodzą Polacy: Konstytucji 3 maja i uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przypomniał o wydarzeniach sprzed 230 lat, kiedy to grono około 60 osób spotykało się potajemnie u marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, by wypracować tekst konstytucji.

– Myślę, że warto zwrócić uwagę na to, że nasz naród miał wówczas mózg, miał tych kilkudziesięciu ludzi, którzy dokładnie wiedzieli czego chcą, wiedzieli, jaka jest droga do ratowania narodu (…). Chciano przypomnieć, że Polska ma coś do powiedzenia – mówił proboszcz.

Zwracał też uwagę na jeszcze jeden aspekt uchwalenia Konstytucji - tchnęła nowego ducha w Polaków, stała się sztandarem narodu.

Kaznodzieja przypomniał też o wielkim święcie polskich katolików ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 r.

- Jeśli my będziemy wartościowymi ludźmi, to i nasz naród będzie wartościowy – powiedział ks. Dariusz Multon.

 

Kwiaty pod pomnikiem marszałka

Po zakończeniu mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, którego 86. rocznica śmierci przypada 12 maja.

Starosta Andrzej Cześnik przypomniał, że oficjalnie święto 3 maja zostało ustalone w 1919 roku, chociaż obchodzono je już w czasie zaborów. Władze PRL zakazały czcić tę rocznicę. Święto Narodowe 3 Maja przywrócono dopiero w 1990 roku.

- Pamiętajmy o tym ważnym dla naszego narodu wydarzeniu, które przynosi nam chlubę – mówił starosta.

Poseł Waldemar Olejniczak zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 maja to konstytucja dwóch narodów - polskiego i litewskiego. Od 2007 r. 3 maja jest także świętem narodowym Litwy.

- W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nauseda odbyło się uroczyste posiedzenie Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej. To przecież nasze wspólne dziedzictwo – powiedział poseł.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%