Zamknij

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

12:03, 10.04.2021 A.M Aktualizacja: 21:26, 11.04.2021
Skomentuj
reo

 

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, które leciały na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

Podczas lądowania samolotu na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem zginęli prezydent RP Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej, posłowie, senatorowie, dowódcy Wojska Polskiego, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, duchowni, kombatanci, rodziny zamordowanych w Katyniu, załoga.

 

Kwiaty na grobie ks. Bronisława Gostomskiego

Wśród ofiar katastrofy był kapelan polskich kombatantów w Wielkiej Brytanii ksiądz Bronisław Gostomski. Urodził się 9 listopada 1948 r. w Sierpcu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sierpcu. Później kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. 18 czerwca 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Wyszogrodzie i Płocku. Studiował na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był magistrem historii. Od 1979 r. pracował w Wielkiej Brytanii. Posługiwał w parafii NMP Matki Kościoła. Był proboszczem w Peterborough, a następnie w Bradford. W marcu 2003 został mianowany przez papieża Jana Pawła II prałatem jego Świątobliwości, a od września 2003 pracował jako proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Pełnił funkcję kapelana Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Był honorowym kanonikiem kapituły katedralnej w Płocku. W 2007 r. otrzymał tytuł „Człowiek Roku Dziennika Polskiego”. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 22 kwietnia 2010 r. pochowano go na sierpeckim cmentarzu.

Na grobie ks. Bronisława Gostomskiego złożono wieńce od najwyższych władz państwowych prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Hołd zmarłemu oddali poseł Waldemar Olejniczak, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Korpolińska, radny powiatowy Paweł Pakieła. Dzień wcześniej uczynili to także przedstawiciele władz samorządowych miasta: burmistrz Jarosław Perzyński, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski i zastępca burmistrza Piotr Nowakowski. Władze miasta i powiatu zapaliły znicze i położyły wiązanki. O rocznicy pamiętali także mieszkańcy Sierpca.

 

Pamięci 96 Polaków

Przy pomniku katyńskim w Sierpcu postawiono z inicjatywy członków Towarzystwa Patriotyczno-Historycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda” tablicę upamiętniającą Polaków, którzy zginęli podczas katastrofy samolotu.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika, członkom naszego stowarzyszenia, władzom powiatu, miasta, gmin, sponsorom, a także wykonawcy Teodorowi Zasadowskiemu. Jestem wdzięczna również Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Katyńskiego, który wyraził zgodę, by obok kamienia, będącego wyrazem hołdu dla pomordowanych przez NKWD w 1940 r. polskich żołnierzy, stanął obelisk upamiętniający 96. Polaków chcących oddać cześć pomordowanym – powiedziała prezes Anna Czachorowska.

I chociaż oficjalne odsłonięcie pomnika przeciąga się z powodu pandemii, to w 11. rocznicę tragicznego wydarzenia w Smoleńsku, w tym miejscu złożyli kwiaty i zapalili znicze poseł Waldemar Olejniczak, starosta Andrzej Cześnik i przedstawiciele Stowarzyszenia „Pamięć i Prawda”.

– Naszym obowiązkiem jest czcić, pamiętać i mieć świadomość – powiedział poseł.

 

W intencji ojczyzny

W niedzielę, 11 kwietnia 2021 r., w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sierpcu odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiej. Odprawił ją proboszcz ks. Dariusz Multon. Po nabożeństwie poczet sztandarowy, członkowie i sympatycy Towarzystwa Patriotyczno-Historycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda” oraz starosta sierpecki Andrzej Cześnik przeszli pod pomnik katyński, by oddać hołd zamordowanym w 1940 r. oraz tym, którzy zginęli w 2010 r.

 

 

(życiorys ks. Bronisława Gostomskiego – źródło Wikipedia)

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%