Od dziesięciu lat w Polsce 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Święto to zostało ustanowione w hołdzie „bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu z inicjatywy Towarzystwa Historyczno-Patriotycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda” odbyła się msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.
W Sierpcu pod tablicami upamiętniającymi szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Żołnierzy Września 1939 r. i Armii Krajowej oraz żołnierzy walczących o niepodległość Polski na ziemi sierpeckiej w latach 1945-1956 na ścianie kościoła klasztornego składano kwiaty i zapalano znicze. Hołd „żołnierzom wyklętym” oddali m.in. starosta sierpecki Andrzej Cześnik, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, radni powiatowi Kamil Różański i Wojciech Rychter oraz żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, burmistrz Jarosław Perzyński, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski, zastępca burmistrza Piotr Nowakowski, dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc Michał Weber, delegacje Szkoły Podstawowej nr 2 i I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu, przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy miasta.
W Lelicach przed tablicą poświęconą bohaterom antykomunistycznego podziemia wójt Dariusz Kalkowski, przewodniczący Rady Gminy Dariusz Śmigielski oraz dyrekcja i harcerze miejscowej szkoły podstawowej w Lelicach chwilą ciszy uczcili ich pamięć.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz