Zamknij
REKLAMA

Andrzej Kanigowski wśród laureatów Nagrody Marszałka

06:59, 03.01.2021 | opr. red.
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Po raz dwudziesty pierwszy zorganizowano konkurs Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Spośród 107 nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybrała 10 laureatów. Wśród nich znalazł się zawidzanin Andrzej Kanigowski.

 

 

Nagroda Marszałka przyznawana jest wybitnym i aktywnym społecznie ludziom, organizacjom i stowarzyszeniom, które prowadzą działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza oraz służą rozwojowi i promocji regionu. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Józef Hen, Barbara Wachowicz, ks. Jan Twardowski, ks. bp. dr hab. Stanisław Wojciech Wielgus, Wojciech Siemion, Jerzy Janicki, Sława Przybylska, Maja Komorowska, czy Jerzy Hoffman.

- To uhonorowanie niepospolitych pomysłów i twórczych inicjatyw, a w naszym regionie nie brakuje ludzi wyjątkowych, którzy wręcz z pasją angażują się w działalność kulturalną, naukową czy społeczną. Trzeba ich nagradzać i wspierać, bo efekty ich pracy są imponujące i odbijają się echem nie tylko tu, na Mazowszu, ale wręcz na całym świecie – stwierdził marszałek Adam Struzik.

W tym roku wśród dziesięciu laureatów znalazł się Andrzej Sławomir Kanigowski z Zawidza Kościelnego. W jego laudacji napisano:

,,Społecznik i wolontariusz. Pomysłodawca i organizator wskrzeszenia plenerów i warsztatów rzeźbiarskich przeznaczonych nie tylko dla dorosłych, ale także angażujących najmłodsze pokolenia. Dzięki niemu w latach 2015-2019 odbyły się wydarzenia pn.: „Muzyka zaklęta w drewnie”, „Wł. St. Reymont i jego dzieła”, „Świat baśni i legend”, „100 lat Niepodległości” „Inspiracje św. Florianem” i „Słoneczne Mazowsze”. Powstałe w efekcie warsztatów prace eksponowane są w wielu punktach Zawidza. Pan Andrzej Kanigowski organizował  również coroczne warsztaty Plenerowej Letniej Szkoły Sztuki Ludowej. Był także pomysłodawcą i organizatorem Klubu Rękodzieła Artystycznego w Zawidzu Kościelnym prowadzącego warsztaty i sesje twórcze, które mobilizują i integrują lokalną społeczność. Ponadto w 2010 r. założył (i został wybrany prezesem) stowarzyszenie Pomoc Wzajemna, zajmujące się pomocą żywnościową dla mieszkańców gminy. Godne najwyższej pochwały są jego: zaangażowanie społeczne, działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, pobudzanie środowiska twórczego oraz umacnianie tożsamości kulturowej jego małej ojczyzny".

Andrzej Kanigowski otrzymał tę nagrodę pośmiertnie. Zmarł w październiku 2020 r.

Laureatami XXI Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego zostali także:

Lechosław Herz (Warszawa), dr Łukasz Maurycy Stanaszek (Warszawa), prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński (Kajetany), Zygmunt Andrzej Łukomski (Radom), Małgorzata Grabowska-Panek (Płock), Teresa Michalak (Stanisławów), Zespół Tańca Ludowego „Orkan” (Sadowne), Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej (Krasnosielc), Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – Zarząd Główny (Warszawa).

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA