Zamknij

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

10:35, 21.12.2020 A.M Aktualizacja: 10:36, 21.12.2020
Skomentuj

 

 

13 grudnia 1981 r. w Polsce ogłoszono wprowadzenie stanu wojennego. W 39. rocznicę tamtych wydarzeń sierpczanie modlili się o błogosławieństwo dla ojczyzny i w intencji ofiar.

 

W sierpeckiej farze z inicjatywy Rady Oddziału w Sierpcu – Region Płocki NSZZ „Solidarność” odbyła się uroczysta msza święta, w której wzięły udział poczty sztandarowe Solidarności, Towarzystwa Historyczno-Patriotycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, a także starosta Andrzej Cześnik, przedstawiciele Solidarności, Rycerze Jana Pawła II i mieszkańcy Sierpca.

 

Zacząć od siebie

W kazaniu ks. Jarosław Jakubkiewicz nawiązywał do wydarzeń sprzed 39 lat. Mówił o pierwszych dniach wprowadzenia stanu wojennego, o pacyfikacji w kopalni Wujek.

– Stan wojenny się skończył, komunizm upadł, ale niestety przetrwały nadal walki, kłamstwo, egoizm i pycha. To jest groźniejsze od ideologii komunistycznej, od wszystkich innych ideologii, bo z nimi człowiek potrafi zawalczyć i wygrać, ale najtrudniej jest mu wygrać z samym sobą, ze swoją własną pychą, ze swoim własnym egocentryzmem, zatraceniem siebie w przestrzeni materialnej. Człowiek myśli, że stał się panem rzeczywistości, a jest tylko kruchym stworzeniem – mówił kaznodzieja.

Ksiądz Jarosław przypomniał też, że człowiek nie rodzi się wielki, ale staje się taki przez swoje czyny, naprawę świata należy zacząć od siebie, a nie od zmiany innych, trzeba mieć dobre serce i trzeźwą głowę oraz nauczyć się wybaczać.

 

Pamięć jest ważna

Po zakończeniu mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkowymi tablicami ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II, znajdującymi się na dziedzińcu kościoła farnego.

– Pamiętamy 1981 r. i chylimy czoła przed wszystkimi, którzy oddali życie w imię wolności – powiedział starosta Andrzej Cześnik.

Przewodniczący sierpeckiej „Solidarności” Józef Mróz podziękował wszystkim za przybycie i pamięć. Proboszcz parafii św. Wita Modesta i Krescencji przypomniał sentencję przypisywaną jednemu z francuskich marszałków z czasów Napoleona: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie”.

- Bez pamięci człowiek nie może żyć. Papież Franciszek mówi, że przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość i naszą przyszłość. Chcemy wspominać naszych bohaterów, z których my wyrastamy – stwierdził ks. Sławomir Zalewski.

 

Pamiątkowa tablica

Podczas mszy świętej została poświęcona pamiątkowa tablica, ufundowana przez Towarzystwo Patriotyczno-Historyczne Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, która upamiętnia 96. ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Jako wotum pamięci zostanie ona umieszczona przy pomniku katyńskim w Parku Solidarności w Sierpcu.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%