Zamknij

Narodowe Święto Niepodległości w Sierpcu

20:17, 13.11.2020 A.M Aktualizacja: 21:02, 16.11.2020
Skomentuj

 

 

Obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Sierpcu ze względu na pandemię przeniosły się głównie do internetu. Biało-czerwone flagi zawisły jednak na wielu domach i budynkach użyteczności publicznej.

 

11 listopada 1918 r. przyjęto jako datę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia w Sierpcu jeszcze stacjonowały wojska niemieckie. Opuściły one nasze miasto dopiero dzień później. Władzę przejęli Polacy. Pierwszym Komisarzem Narodu Polskiego na powiat sierpecki został Kazimierz Dziewarowski, a pierwszym naczelnikiem powiatu sierpeckiego Ignacy Konarzewski.

 

Jeszcze Polska nie zginęła

Od lat Narodowy Dzień Niepodległości w Sierpcu przebiegał według utartego scenariusza. Msza święta z udziałem orkiestry i pocztów sztandarowych, przemarsz przez miasto, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, okolicznościowe przemówienia władz i apel poległych. Czasem jeszcze był koncert w Centrum Kultury i Sztuki.

W tym roku wspólne świętowanie nie odbyło się. Władze miasta i powiatu w asyście żołnierzy z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia dzień wcześniej złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pomnikiem marszałka. Również 10 listopada wiele szkół przystąpiło do rządowego programu "Szkoła do hymnu". I chociaż online, to jednak uczniowie i nauczyciele o godzinie 11.11 zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Tylko w przedszkolaki miały okazję stanąć razem i wykazać się znajomością najważniejszej polskiej pieśni.

Wiele osób wywiesiło flagi narodowe. To, że są one na budynkach, w których urzędują instytucje państwowe i samorządowe, placówkach kultury i oświaty, czy nawet na blokach, jest czymś normalnym. Wielu sierpczan przywiązanych do tradycji, chcących zamanifestować w ten sposób swoją polskość, umieszczało biało-czerwone flagi na domach jednorodzinnych, w oknach, na balkonach.

11 listopada przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego stanęli  przedstawiciele Rady Oddziału w Sierpcu - Region Płocki NSZZ "Solidarność". Przychodzili także mieszkańcy miasta i przedstawiciele organizacji, by oddać hołd tym, którzy ginęli za wolność. 

 

W intencji ojczyzny

W sierpeckiej farze odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny z udziałem przedstawicieli władz samorządowych: starosty Andrzeja Cześnika, przewodniczącego Rady Powiatu Przemysława Burzyńskiego, burmistrza Jarosława Perzyńskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Waldemara Frydrychowicza, p. por. Kai Cebulak z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia, pocztu sztandarowego stowarzyszenia ,,Pamięć i Prawda", mieszkańców Sierpca. Nabożeństwo odprawił ks. Sławomir Zalewski w asyście Rycerzy Zakonu Jana Pawła II. W trakcie kazania proboszcz zadawał pytanie, na jakich wartościach chcemy dziś budować Polskę.

- Chciałbym, żeby Polacy mieli wielkie serca, serca, które są wyłożone pięknem, dobrem, miłością, serca, które umieją się różnić, ale nie przekraczają pewnej granicy, które mają przed oczami dobro ojczyzny, nie tylko prywatę, czy to grupową, czy partyjną – mówił ks. Sławomir Zalewski.

Msza była transmitowana w internecie.

 

Rozkwitały pąki białych róż

Również dzięki przekazowi w sieci można obejrzeć minikoncert zorganizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. „Piosenka Małego Patrioty”, „Pałacyk Michla”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „Dziewczyna z granatem” – zaśpiewały Amelia Danielewicz i Martyna Bońkowska. Akompaniowali im Jacek Stankiewicz – gitara, Andrzej Wojciechowski – kontrabas, Julia Brodowska – klarnet, Laura Szewczyk - skrzypce, Marcin Kowalczyk – instrument klawiszowy. Wydarzenie zostało przygotowane pod kierownictwem Marcina Kowalczyka – instruktora ds. muzyki CKiSz w Sierpcu.

 

Link do mszy świętej https://www.facebook.com/parafiafarasierpc/videos/1023118821433818

Link do koncertu https://www.facebook.com/ckisz.sierpc/videos/403525077687205

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%