Zamknij
REKLAMA

Remont bloku operacyjnego zakończony

19:30, 22.10.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Ponad 900 tysięcy złotych kosztował remont bloku operacyjnego w sierpeckim szpitalu. Zmieniły wygląd sale operacyjne i zaplecze socjalne, zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie specjalistycznych operacji z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ortopedii, urologii i ginekologii.

 

Oficjalne otwarcie wyremontowanego bloku operacyjnego odbyło się 30 września 2020 r. Symboliczną wstęgę przecinali starosta Mariusz Turalski, wicestarosta Jarosław Ocicki, wójt gminy Rościszewo Jan Sugajski, a poświęcenia dokonał ks. Dariusz Multon.

– Blok operacyjny to serce szpitala, a teraz mamy je zupełnie nowe. Przekazujemy dziś wszystkim mieszkańcom powiatu i nie tylko bardzo dobre warunki leczenia, a pracownikom dogodne i komfortowe warunki pracy – powiedział wicestarosta Jarosław Ocicki.

 

Możemy być dumni

Wyremontowany blok operacyjny nie przypomina zupełnie tego, w którym jeszcze nie tak dawno odbywały się zabiegi.

- Szpital sierpecki doczekał się bloku, jakiego możemy się nie wstydzić, a możemy być dumni. W XXI wieku nie było żadnych inwestycji w tej części szpitala. Było to miejsce, które budziło wiele kontrowersji – powiedział dyrektor, Robert Makówka.

W ramach inwestycji zostały wyremontowane pomieszczenia bloku operacyjnego. Zniknęły popękane wykładziny, brudne sufity, odpadające kafelki. Są dwie sale zabiegowe wyposażone w system klimatyzacji, gazów medycznych i oświetlenia LED. Zakupiono niezbędne wyposażenie, aparaturę medyczną i narzędzia umożliwiające wykonywanie specjalistycznych operacji. Remont objął także część socjalną. Okazało się, że umywalka i stół z krzesłami mogą wywołać uśmiech na twarzach pracujących na bloku.

- Marzymy, by wybudować oddzielny pawilon, w którym będziemy mieć trzy sale operacyjne – powiedział dyrektor szpitala.

 

Dostaliśmy prezent

Kierownik oddziału chirurgicznego Mariusz Obrębski podziękował za nowy blok operacyjny.

– Ten dzień otwarcia bloku operacyjnego to prezent dla naszej kadry lekarskiej. Obchodzimy właśnie pierwszą rocznicę, kiedy rozpoczęliśmy pracę w sierpeckim szpitalu. Muszę powiedzieć, że jesteśmy zachwyceni współpracą. Nie spodziewałem się, że przychodząc tutaj, otrzymamy takie dary i to tak szybko. To się nigdzie nie zdarzyło, gdzie pracowałem wcześniej – powiedział kierownik.

Doktor mówił również o obecnie wykonywanych w sierpeckim szpitalu zabiegach, są to m.in. wszelkiego rodzaju operacje na przewodzie pokarmowym, przepukliny. Od niedawna rozwinęła się także chirurgia onkologiczna. Sierpeccy lekarze współpracują z Narodowym Centrum Onkologii. Mariusz Obrębski wspominał również, że potrzebą staje się mammograf. Jego zakup byłby kolejnym krokiem milowym, bowiem rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem nowotworów.

 

Małe jest piękne

Ortopeda Andrzej Chruściński także był pod wrażeniem szybkości zmian, które zachodzą w sierpeckim szpitalu.

– Inwestycje w nowoczesność są inwestycjami najważniejszymi. Małe jest piękne i nie musi być szpital wielki, ale jeśli jest nowoczesny i panuje w nim dobra atmosfera wśród personelu, to pacjent będzie miał poczucie bezpieczeństwa – mówił lekarz.

Ortopeda chwalił życzliwość personelu na oddziale i na bloku.

– Jestem mile zaskoczony chęcią do nauki i wdrażania nowoczesnych rozwiązań przez personel bloku operacyjnego, który opanował w tempie kosmicznym wszystkie nowe techniki, dotychczas niestosowane w szpitalu sierpeckim. Specjalizujemy się w zabiegach rekonstrukcyjnych stawów, weszliśmy tutaj z zamiarem wprowadzania takich zabiegów. I bez fałszywej skromności powiem, że wiele takich zabiegów nie jest wykonywanych w dużych szpitalach – powiedział Andrzej Chruściński.

Odpowiadając na pytanie o przyszłość, ortopeda stwierdził, że można zacząć rozwijać chirurgię urazową narządów ruchu, potrzeba będzie jeszcze jednak trochę inwestycji.

 

Niesamowita metamorfoza

Od niedawna w sierpeckim szpitalu wykonywane są także zabiegi urologiczne.

– Pracowałem w tej placówce już wcześniej. Teraz znów wróciłem. Oddział chirurgiczny i blok operacyjny przeszły niesamowitą metamorfozę. Wiele szpitali może pozazdrościć. Wykonujemy kilka zabiegów urologicznych. Myślę, że będzie możliwe dosprzętowienie, by móc ich robić więcej, już nie tylko prostych, ale też i bardziej skomplikowanych, po te onkologiczne – powiedział lekarz Paweł Kaczmarzyk.

 

Oczko w głowie

Starosta Mariusz Turalski podkreślił, że otwarcie nowego bloku operacyjnego to historyczne wydarzenie w działalności sierpeckiego szpitala.

– Traktujemy szpital jak oczko w głowie. Przyszli doświadczeni lekarze. Bez inwestycji jednak nic nie mogliby zrobić. Chcemy dalszego rozwoju szpitala – mówił wicestarosta Jarosław Ocicki.

Wicestarosta mówił też o planach dotyczących szpitala. Z końcem września złożony został wniosek o uzyskanie środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19 na łączną kwotę 28 mln złotych. Jeśli uda się je pozyskać, będzie możliwe między innymi wykonanie windy, modernizacja obiektów w celu dostosowania do obowiązujących przepisów poprzez rozbudowę centralnej sterylizacji, oddziału intensywnej terapii, laboratorium, izby przyjęć wraz z niezbędną infrastrukturą oraz zakup karetki pogotowia, wykonanie pracowni rezonansu magnetycznego i zakup rezonansu, a także wybudowanie parkingu dla pacjentów i osób odwiedzających oraz ogrodzenia.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA