Zamknij
REKLAMA

Radni złożyli wniosek o odwołanie starosty

16:10, 18.09.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Jedenastu radnych podpisało się pod wnioskiem o odwołanie z pełnienia funkcji Starosty Sierpeckiego Mariusza Turalskiego. Czy zostanie on odwołany, Rada Powiatu zadecyduje za trzydzieści dni.

 

Wniosek złożono w czwartek, 17 września 2020 r. Podpisali się pod nim: Dariusz Twardowski, Sławomir Olejniczak, Jan Laskowski, Ewa Nowakowska, Paweł Pakieła, Sebastian Szczypecki, Przemysław Burzyński, Marek Chyliński, Zbigniew Kopczyński, Andrzej Cześnik, Wojciech Rychter. Dzień później został odczytany na dwudziestej trzeciej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Sierpcu.

 

Zarzuty radnych

We wniosku przedstawiono zastrzeżenia wobec działań starosty, które „w ocenie grupy radnych Powiatu Sierpeckiego oraz szerokiego grona mieszkańców” nie spełniają oczekiwań. Grupa radnych zarzuca: przekroczenie uprawnień oraz niestosowanie przepisów dotyczących zatrudnienia, brak informacji dotyczących prowadzonych i planowanych inwestycji, brak uzgodnień oraz precyzyjnych odpowiedzi dotyczących realizowanych inwestycji, brak polityki informacyjnej względem Rady Powiatu, brak właściwego nadzoru nad działalnością jednostek organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Sierpcu, a w szczególności SPZZOZ w Sierpcu.

 

Jest mi przykro...

Starosta Mariusz Turalski był zaskoczony złożonym wnioskiem. Zwracał uwagę m.in., że jeszcze nie tak dawno otrzymał jednogłośnie wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu. Był zdziwiony zarzutami, jakie kierują radni. Przypomniał, ile udało się zrobić, jakie inwestycje poczyniono w szpitalu, na drogach powiatowych, w Domu Pomocy Społecznej, na terenie Krytej Pływalni, w szkołach podległych Starostwu. Mówił m.in. o modernizacji ulicy Świętokrzyskiej i trwającym remoncie ul. Konstytucji 3 Maja w Sierpcu, zakupie tomografu komputerowego, remoncie sali operacyjnej, o przywróceniu świetlicy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, planowanym otwarciu Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Ostrowach. Tylko w 2019 roku na inwestycje w powiecie przeznaczono ponad 14 mln zł.

Mariusz Turalski wspomniał też o podwyżkach dla pracowników zatrudnionych w szpitalu, ale i jednostkach organizacyjnych Starostwa Powiatowego, jak bardzo ważni w działaniach Zarządu są ludzie. Podkreślał, że wszelkie działania czynione są z myślą o mieszkańcach.

Starosta mówił także o tym, że wysoko ceni sobie współpracę z Radą Powiatu, a radni są informowani o najważniejszych inwestycjach podczas sesji i posiedzeń komisji, jak również na spotkaniach nieoficjalnych. Podkreślał, że każdy radny ma możliwość spotkania się ze starostą czy wicestarostą, by uzyskać potrzebne informacje.

Wicestarosta Jarosław Ocicki stwierdził, że wnioskodawcy powinni napisać tylko jeden zarzut – brak zaufania.

- Im więcej robimy jako starostowie i zarząd, tym bardziej macie do nas pretensje. Nie wiem, dlaczego ten wniosek wpłynął. Jest mi przykro – stwierdził wicestarosta

Jarosław Ocicki mówił również o planach na kolejne inwestycje, możliwościach pozyskiwania pieniędzy na rozbudowę szpitala, na remonty dróg.

Radny Jan Laskowski zarzucał starostom, że przypisują sobie wszystkie zasługi, że nie doceniają pracy poprzedników. Zwracał też uwagę na bardzo zły przepływ informacji z radnymi.

 

Co dalej?

Zgodnie z prawem teraz wnioskiem jedenastu radnych zajmie się komisja rewizyjna, która musi wydać swoją opinię. Głosowanie w sprawie odwołania starosty Rada Powiatu w Sierpcu przeprowadzi po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej. Nie wcześniej jednak niż po upływie miesiąca od zgłoszenia wniosku. Aby odwołać starostę, potrzeba będzie co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu Rady. Głosowanie będzie tajne. Odwołanie starosty jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu powiatu.

- Gwarantuję wysoką jakość mojej pracy przez te trzydzieści dni, może jeszcze podkręcę tempo, żeby pokazać państwu, że ten wniosek był przedwczesny i warto się nad nim zastanowić. Uważam, że zasługuję, aby dostać szansę na kontynuację tej misji, którą państwo powierzyliście mi dwa lata temu. Wszystko leży w rękach Rady. W krótkim czasie otrzymałem dużo słów otuchy, żeby się nie załamywać, dalej pracować na rzecz miasta i powiatu. Bardzo za nie dziękuję – powiedział starosta Mariusz Turalski.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

ktosiekktosiek

2 2

Drodzy radni! Oglądając całe te badziewie widzę, że nawet się nie staracie brzmieć poważnie... Panowie - garnitur o niczym nie świadczy, jeśli człowiek nie umie się wysłowić... i Wy chcecie nas reprezentować? Byście wzięli kilka lekcji fonetyki i poprawności językowej... Co to za stwór "dwutysięczny dziewiętnasty"? I wiele, wiele innych... Panowie... to chyba jakiś żart, to, co robicie... Pan Mariusz chociaż bez kartki umie się wypowiedzieć? A Wy nawet czytać nie umiecie... WSTYD! 09:57, 19.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Prawdziwy PISPrawdziwy PIS

0 1

To ci robi ta trójka pseudo radnych z Pisu to wstyd na cały kraj. Sprzedają się jak panienki lekkich obyczajów bucom z psl i chorym na ambicje ludziom od burmistrza. Odwołacie zarząd a później będą dupki szczypać, bo was tak nowi koledzy wystawią. Prawdziwy obraz rady powiatu to banda pajaców z przerośniętym ego, kolejni to najemnicy którzy za większą kasę potrafią wystawić się plecami nawet na swoje środowisko i malutki procent społeczników. A ten cały cyrk finansowany z pieniędzy podatników. 23:56, 20.09.2020


oloolo

0 2

Już dawno powinni radni odwołać te nieudacznki czli starostę i jego zastępcę. Chwali się szpitalem a tam dyrektor to cham i prostak, nikogo nie szanuje jak i starostowie. Kradnie ile się da, przenióśł przychodnię wraz z starostami tylko ciekawe za ile, a budynek szpitala na Słowackiego stoi pusty i ic by nie kosztowało jego utrzymanie, płaci sie duże pieniądze za najem , gdzie tu oszczędność dobre gospodarcze podejście i takm można wymieniać wiele rzeczy nie wspominając zatrudnień pociotówni znajomych tych panów a Ocika przede wszystkim. 20:29, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA