Zamknij
REKLAMA

5700 sztuk pocisków artyleryjskich na placu budowy

18:11, 27.08.2020 | opr. red. IP i fot. KPP Sierpc K. Dobrzeniecki
Skomentuj
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu wojskowy patrol minersko-saperski zabezpieczył ponad 5700 sztuk pocisków artyleryjskich różnego rodzaju pochodzących z okresu II wojny światowej. Natknięto się na nie podczas prac na placu budowy na obrzeżach Sierpca. Niebezpieczne przedmioty nie zagrażają już bezpieczeństwu mieszkańców.

 

Podczas wykonywania prac ziemnych operator koparki natknął się na przedmioty przypominające pociski. Wezwani na miejsce policjanci po oględzinach wskazanego znaleziska potwierdzili, że odnalezione niewybuchy to pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej. Ujawnionych pierwszych 10 sztuk amunicji nosiło widoczne ślady korozji. Miejsce, gdzie je odnaleziono, zostało zabezpieczone przez policjantów - wystawiono posterunek stały,  a pracownicy znajdujący się na budowie zostali zobowiązani do opuszczenia niebezpiecznego terenu. O znalezisku powiadomiono jednostkę wojskową. Na szczęście miejsce znajdowało się poza terenem zabudowanym i nie było konieczności ewakuacji osób z zagrożonego rejonu.

Następnego dnia (20.08.2020) podczas prac saperów przy wydobywaniu i zabezpieczeniu niewybuchów okazało się, że jest ich dużo więcej. W trakcie przeszukiwania terenu  żołnierze z patrolu minersko-saperskiego odnaleźli łącznie w ziemi ponad 5700 sztuk pocisków artyleryjskich różnego kalibru, począwszy od amunicji strzeleckiej, poprzez granaty ręczne, zapalniki do pocisków, a skończywszy na pociskach artyleryjskich o kalibrze 88 mm. Odnalezione pociski zostały zabezpieczone  przez patrol rozminowania i przetransportowane w bezpieczne miejsce.

 

Uwaga!

Pomimo upływu wielu lat znajdujące w się w ziemi  niewybuchy lub niewypały mogą zachować swoje właściwości i zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi. W przypadku znalezienia chociażby najmniejszego pocisku lub niewypału nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast poinformować o znalezisku Policję.

(opr. red. IP i fot. KPP Sierpc K. Dobrzeniecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

henrykhenryk

1 0

W głowie się nie mieści. 21:13, 27.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA