Zamknij
REKLAMA

Prezes Spółdzielni odszedł na emeryturę

23:04, 03.08.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Józef Chmielewski, który od dwudziestu lat sprawował funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu, postanowił zakończyć pracę zawodową i odejść na emeryturę. Pożegnanie było okazją do podziękowań i wspomnień.

 

Na spotkanie przybyli m.in. prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Jerzy Jankowski, przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński, wicestarosta Jarosław Ocicki, burmistrz Jarosław Perzyński, wójt gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński, radny powiatowy Jan Laskowski, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Chemik” w Płocku Włodzimierz Obidziński, dyrektorzy i prezesi firm oraz stowarzyszeń współpracujących z sierpecką SML-W, a także przedstawiciele Rady Nadzorczej i pracownicy spółdzielni. Zebranych powitał nowo wybrany prezes Bogusław Rynkowski.

 

Spółdzielca od 45 lat

W 1975 r. Józef Chmielewski został członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu. Rada Nadzorcza powołała go najpierw na członka zarządu (4 kwietnia 2000 r.), a 10 maja 2000 r. został wybrany prezesem.

- Był to okres napiętej sytuacji finansowej i polityczno-prawnej, kiedy pojawiły się zakusy zniszczenia spółdzielczości mieszkaniowej. Józef Chmielewski od dnia powołania w pierwszej kolejności postawił sobie za cel ustabilizowanie tej trudnej sytuacji, a jego determinacja, wytrwałość i konsekwencja przyniosły pozytywny wynik – mówił przewodniczący Rady Nadzorczej SML-W Lech Strześniewski.

Przewodniczący opowiadał również, jak bardzo zmieniła się Spółdzielnia w ciągu dwudziestu ostatnich lat. Wspominał o termomodernizacji wszystkich budynków znajdujących się w zasobach SML-W, o budowie pięciu nowych bloków, powstawaniu nowych parkingów, terenów zielonych.

- Alicja Majewska śpiewała, że „to nie sztuka wybudować nowy dom. Sztuka sprawić, by miał w sobie duszę”. To prezesowi się udało – stwierdził przewodniczący.

Potwierdzeniem dobrego zarządzania Spółdzielnią są liczne medale, dyplomy, wyróżnienia i odznaczenia. W 2009 r. Rada Miejska w Sierpcu uhonorowała SML-W medalem „Zasłużony dla Miasta Sierpca”, a Krajowa Rada Spółdzielcza nadała odznakę „Za Zasługi dla Spółdzielczości”. W 2014 r., 2015 r. i 2016 r. Spółdzielnia została Liderem Spółdzielczości Mieszkaniowej za wyniki działalności gospodarczej, działalności inwestycyjnej oraz kulturalno-wychowawczej. W 2017 r. otrzymała wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Spółdzielni Mieszkaniowych im dr. Ryszarda Jajszczyka za wybitne osiągnięcia w prowadzonej działalności i propagowanie pozytywnego wizerunku spółdzielczości mieszkaniowej. W 2018 r. Spółdzielnia otrzymała medal „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”, a w 2019 r. SML-W oraz prezes Józef Chmielewski odebrali medale przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pro Masovia.

Lech Strześniewski przypomniał również, że Józef Chmielewski współpracował z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami. Został odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Ruchu Spółdzielczego.

- W imieniu członków Rady Nadzorczej, obecnej i poprzednich, składam ci, kolego Józefie, serdeczne podziękowanie za zaangażowanie, wytrwałość i konsekwencję w działaniu w ciągu tych dwudziestu lat. Życzymy dużo zdrowia, spokoju i radości, żebyś cieszył się zasłużonym odpoczynkiem – powiedział przewodniczący.

 

Jak Kazimierz Wielki

W imieniu zarządu podziękowania złożył nowy prezes Bogusław Rynkowski.

- Od początku sprawowania funkcji prezesa podejmował pan działania poprawiające komfort zamieszkiwania w zasobach Spółdzielni oraz szukał pan oszczędności, obniżania kosztów utrzymania budynków – mówił nowy prezes.

Wspominał trudne czasy, początki prezesury Józefa Chmielewskiego, kiedy przeciwko Spółdzielni toczyło się wiele spraw sądowych, gdy mieszkańcy protestowali przed biurem, które było strzeżone przez ochroniarzy. Podkreślał determinację ówczesnego prezesa, by Spółdzielnia znów była wspólnym domem jej członków. Bogusław Rynkowski zwrócił też uwagę na zmiany, które zaszły w ciągu dwudziestu lat w sierpeckiej Spółdzielni.

- W czasie sprawowania przez pana Józefa Chmielewskiego funkcji prezesa Spółdzielnia tak bardzo przeobraziła się, że możemy porównać te osiągnięcia ze znanym polskim powiedzeniem o królu Kazimierzu Wielkim – zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Zastałeś, panie prezesie, Spółdzielnię zadłużoną, szarą, z budynkami z wielkiej płyty, ze zniszczonymi drogami, budynkami bez parkingów, a zostawiasz Spółdzielnię w dobrej kondycji finansowej, docieplonymi budynkami, nowymi elewacjami, nowymi chodnikami – stwierdził Bogusław Rynkowski.

Nowy prezes podziękował za dwadzieścia lat pracy, wyraził nadzieję na dalszą współpracę, wspieranie dobrymi radami i życzył wszystkiego dobrego na emeryturze.

 

Odchodzę z podniesioną głową

Józef Chmielewski obiecał, że będzie nadal służył swoim doświadczeniem, jeśli tylko okaże się to pomocne.

- Odchodzę ze Spółdzielni na własną prośbę. To moja decyzja, nie musiałem odchodzić, jednak po spotkaniu z rodziną wspólnie doszliśmy do wniosku, że trzeba zadbać o zdrowie. Odchodzę, kiedy Spółdzielnia jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, gospodarczej i społecznej. Przekazuję dalej pałeczkę i idę odpocząć – powiedział Józef Chmielewski.

Prezes Józef Chmielewski podziękował wszystkim członkom i mieszkańcom Spółdzielni, życząc, by rozwijała się ona dalej. Złożył wyrazy wdzięczności za współpracę Radom Nadzorczym i ich przewodniczącym: Edwinowi Klimkowskiemu, Andrzejowi Nowakowskiemu, Przemysławowi Burzyńskiem, Lechowi Strześniewskiemu.

- Zawszę będę wspominał was, wspaniałych ludzi, na których zawsze mogłem liczyć – powiedział prezes.

Podziękował pracownikom Spółdzielni, zarządom Wiesławowi Szczęsnemu, Kazimierzowi Prackiemu, Bogusławowi Rynkowskiemu, Ewie Witkowskiej, a także mecenasowi Markowi Brudnickiemu. Były też słowa podziękowań dla samorządu miejskiego, powiatowego i gminy Sierpc. Józef Chmielewski wspominał o swojej współpracy z firmami obsługującymi spółdzielnię, z komendantami policji, straży i straży miejskiej. Dziękował prezesom firm, budowlańcom, a także organizacjom kulturalnym, sportowym, stowarzyszeniom, mediom. Na specjalne słowa uznania zasłużyły także firmy Wiesława Szczęsnego i Mariusza Brodzińskiego, na co dzień obsługujące mieszkańców Spółdzielni. Nie zapomniał też o zaprzyjaźnionych spółdzielcach z doktorem Jerzym Jankowskim na czele. Miał też piękne kwiaty i dobre słowa dla najbliższej osoby, która zawsze była przy nim i wspierała go w dobrych i złych chwilach – dla żony, Bożeny.

- Odchodzę z podniesioną głową, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Życzę naszej Spółdzielni dalszego rozwoju, a wam, koleżanki i koledzy, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności – powiedział Józef Chmielewski.

 

Za Zasługi dla Spółdzielczości

Podczas spotkania prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP Jerzy Jankowski wręczył Józefowi Chmielewskiemu tytuł Menadżera Spółdzielczości, najwyższą odznakę Złote Odznaczenie „Za Zasługi dla Spółdzielczości” oraz pamiątkowy Medal z okazji 100 lat Spółdzielczości w Polsce.

- W imieniu Zarządu chciałbym podziękować za dobrą radę, zaangażowanie, a przede wszystkim za brak emocji w podejmowaniu decyzji. Józek nigdy nie był osobą porywczą. Ma cechę, która szczególnie dziś w polityce jest rzadkością - najpierw myśli, potem mówi – stwierdził Jerzy Jankowski.

Podziękowania i wyrazy uznania oraz życzenia dalszych lat w zdrowiu składali przybyli goście. Wspaniały bukiet podarowali pracownicy Spółdzielni.

Po odejściu Józefa Chmielewskiego na emeryturę na stanowisko prezesa powołano Bogusława Rynkowskiego, zastępcą prezesa do spraw technicznych jest Grzegorz Śramski, a członkiem zarządu pozostała Ewa Witkowska.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA