Zamknij
REKLAMA

Krwiodawcy ratują życie

16:51, 19.05.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Obostrzenia związane z koronawirusem sprawiły, że przez prawie dwa miesiące do Sierpca nie przyjeżdżał krwiobus. Chętni do oddania krwi nie mogli tego uczynić w naszym mieście. Od piątego maja znów mobilny punkt poboru krwi pojawia się w Sierpcu.

 

Brakuje krwi każdej z grup. Apele są coraz bardziej dramatyczne. Także mieszkańcy powiatu sierpeckiego proszą o pomoc. Tuż przed kolejnym przyjazdem ambulansu do Sierpca apel o zbiórkę krwi pojawił się na stronie przedszkola w Zawidzu. Amelia Chyżyńska (Odział Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie), uczennica Szkoły Podstawowej w Zawidzu potrzebuje krwi, by żyć.

- Warto oddawać krew. Moja córka, Ala, uczennica SP nr 2 w Sierpcu miała ponad 20 donacji krwi i płytek krwi. Dla onko-dzieci krew to życie w dosłownym znaczeniu tego słowa – napisał Michał Suski pod postem z apelem o krew dla Amelki na fanpage’u Ekstra Sierpca.

Mimo siąpiącego deszczu, 19 maja 2020 r. na parkingu przed Centrum Kultury i Sztuki ustawiła się spora kolejka chętnych, by oddać krew. Warunki nie były łatwe. W związku z epidemią CKiSz jest zamknięte. Nie można się było w nim schronić, skorzystać z toalety, a jednak to nie przeszkodziło dawcom. Stali, czekając na swoją kolejkę, obawiając się jedynie, czy będą mogli oddać krew. Starsi z pewnym rozrzewnieniem wspominali punkt krwiodawstwa, który istniał przy sierpeckim szpitalu. Codziennie przyjmowano wówczas wszystkich chętnych.

W kolejce ustawili się m.in. starosta Mariusz Turalski, radny powiatowy Kamil Różański i druhowie z OSP Zawidz. Ci ostatni wsparli inicjatywę oddania krwi dla Lucynki Ciok, która przebywa na oddziale onkologii i reumatologii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

W planach akcji krwiodawstwa nie przewidziano kolejnego przyjazdu krwiobusa do Sierpca w maju. Chociaż sytuacja może się zmienić. Plan aktualizowano już na bieżąco i można go śledzić na stronie https://www.rckik-warszawa.com.pl/pliki/plan.pdf

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA