Zamknij
REKLAMA

Kartka z kalendarza - 18 maja

08:36, 18.05.2020 | opr. red.
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Dziś jest 139. dzień roku. Do końca pozostało ich 227.

 

To już się wydarzyło....

na świecie:

18 maja 1725 r. król Wielkiej Brytanii Jerzy I Hanowerski ustanowił Order Łaźni. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani, w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu: cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża). Pomyślany wstępnie jako odznaczenie za męstwo, obecnie nadawany jest także cywilom. Ponieważ przyznanie orderu równoznaczne jest z nadaniem szlachectwa.
Nadaje się go też obcokrajowcom, ale bez nobilitacji. Wśród Polaków odznaczonych Orderem Łaźni są m.in. Paweł Edmund Strzelecki, gen. Władysław Anders, gen. Stanisław Maczek, gen. Józef Dowbor-Muśnicki, gen. Stanisław Szeptycki, gen. Stanisław Tatar i gen. Bronisław Regulski oraz prezydenci RP: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.


 

w Polsce

18 maja 1970 r. zakończyła się trwająca od 30 marca operacja obracania Pałacu Lubomirskich w Warszawie. To była ciekawa akcja. Zdecydowano o przesunięciu pałacu z pierwotnego miejsca w taki sposób, aby zasłonił Halę Gwardii, a jego kolumnada zamknęła perspektywę głównej alei Ogrodu Saskiego. Jej pomysłodawcą był Marian Spychalski, a opracował ją Aleksander Mostowski. Operacja obrotu trwała półtora miesiąca, od 30 marca do 18 maja 1970. Pałac odcięto od murów i fundamentów i na specjalnych kratownicach, po torach, powoli przesuwano na wyznaczone miejsce. W efekcie budowlę z powodzeniem obrócono o 74 stopnie. Część kratownic i podtorza (belki obrzeżne) została pod pałacem.


 

w Sierpcu

18 maja 1935 r. Poczet sztandarowy z Sierpca (Henryk Rakowski, Sławomir Urbanowicz, Wacław Mazurowski z Towarzystwa Sokół i Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej) brał udział w uroczystościach pogrzebowych marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

18 maja 2019 r. uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanego stadionu miejskiego w Sierpcu. Kulminacyjnym punktem był mecz pomiędzy Samorządowcami Miasta Sierpca a Reprezentacją Artystów Polskich, który zakończył się wynikiem 2:7.


 

Urodził się

w 1905 r. Władysław Hańcza, polski aktor (znany m.in. z roli Kargula),

w 1920 r. Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II


 

Świętujemy

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Dzień Mostowca
Światowy Dzień Pieczenia


Imieniny obchodzą:  Aleksandra, Eryk, Feliks oraz Eryka, Eufrazja, Faina, Jan, Julita, Klaudia, Liberiusz, Matrona, Myślibor, Sandra, Teodot

 

Opracowane na podstawie informacji z Wikipedii oraz Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA