Zakochani od lat zapinają kłódki na mostach. Ta moda nie ominęła też naszego powiatu. Na moście kolejowym na rzece Skrwie pojawiły się pierwsze oznaki „zakłódkowanej miłości”.
Ujście Sierpienicy do Skrwy jest jednym z piękniejszych miejsc w naszym powiecie. Wiele osób wybiera się w te okolice na spacer.
Miłość….
Jest wiele teorii dotyczących tego, skąd wzięła się tradycja zapinania kłódek. Jedna z nich mówi, że przywędrowała z Chin, znad Qiandoaohu Lake w prowincji Zhejiang, gdzie zgromadzono ponad 1000 zabytkowych i blisko 150 tys. nowoczesnych kłódek. Turyści kupują je w sklepach z pamiątkami, umieszczają na nich wiadomość, a następnie wieszają w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Ma to zagwarantować szczęśliwy powrót na wyspę. Istnieje też legenda, że zwyczaj ten pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio.
Kłódkomania zaczęła się po wydaniu powieści Federico Moccia „Tylko Ciebie chcę", w której główni bohaterowie przypinają kłódkę na rzymskim moście Ponte Milvio, a kluczyk wrzucają do Tybru.
Na wielu mostach na całym świecie zakochane pary zamykają swoją miłość. Dlaczego w powiecie sierpeckim wybrana została przeprawa nad Skrwą, tego pewnie nikt nie wie. Miejsce z jednej strony jest niezwykle urokliwe, z drugiej jednak też niebezpieczne. To jednak most kolejowy, a nie most dla pieszych.
Jeszcze jedna uwaga - dla tych, którzy zdecydują się zapiąć swoją kłódkę. Może się okazać, że jednak zostanie ona zdjęta, w „okrutny” sposób rozcięta i oddana na złom. Zwykle czyni się to wtedy, kiedy duża ilość kłódek powoduje zbytnie obciążenie dla mostu.
… i śmieci
Śmieci przywędrowały wraz z kolejnymi chętnymi do podziwiania widoków lub tymi, którzy skracają sobie tędy drogę. Nigdzie nie odnotowano żadnej tradycji w tym względzie. Nie ma też przekazów, że ma to wzmacniać miłość, czy spowodować, że będzie chciało się wrócić w to miejsce. Patrząc na zwiększającą się górę odpadów, można przypuszczać uzyskanie odwrotnego efektu. Wygląda też na to, że to teren niczyj, więc sprzątać też nie ma komu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz