Chcąc uhonorować księdza kanonika Włodzimierza Załęskiego, Starosta Sierpecki, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Powiatu, przyznał mu tytuł honorowy Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego. Medal został wręczony podczas spotkania noworocznego.
Tytuł Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawany osobom fizycznym, osobom prawnym, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz innym podmiotom, w tym podmiotom gospodarczym, które w sposób widoczny i niepodważalny przyczyniły się do rozwoju powiatu. Z inicjatywą nadania tytułu ks. kan. Włodzimierzowi Załęskiemu wystąpił radny powiatowy Kamil Różański. Wniosek poparli pozostali radni.
Laudacja
Ks. kan. Włodzimierz Załęski urodził się 10 października 1935 r. w miejscowości Chodowo Wielkie (gm. Płoniawy-Bramura). W 1953 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Tam z rąk bp. Tadeusza Zakrzewskiego 14 czerwca 1959 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Michała w Płońsku, św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu, św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, św. Anny w Pomiechowie. Przez wiele lat pełnił funkcję opiekuna oazy młodzieżowej. W 1974 roku jako wikariusz parafii Trąbin dostał polecenie zorganizowania parafii w pobliskiej miejscowości Ostrowite. W następnym roku biskup płocki Bogdan Sikorski, Dekretem erekcyjnym z dnia 23 marca 1976 r., utworzył w Ostrowitem parafię pod wezwaniem św. Stanisława Kostki i włączył ją do dekanatu Dobrzyń nad Drwęcą. Ks. Włodzimierz Załęski został jej pierwszym proboszczem. Funkcję tę pełnił do 27 czerwca 1977 r.
29 czerwca 1977 r. został proboszczem parafii św. Marcina w Zawidzu Kościelnym. Już na początku swojego pobytu podjął się budowy organistówki i sal katechetycznych, które zostały oddane do użytku w 1979 r. W latach 1977-1982 był wizytatorem religii w dekanacie sierpeckim. W 1982 r., staraniem ks. kan. Włodzimierza Załęskiego, w Zawidzu rozpoczęto budowę nowego kościoła, według projektu architekta Jana Laubego i konstruktora Andrzeja Żurawskiego. Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurował bp Bogdan Sikorski. 29 czerwca 1987 r. w uroczystość apostołów Piotra i Pawła odbyła się konsekracja nowo wybudowanego kościoła przez bp Zygmunta Kamińskiego. W latach 1982-1987 ks. kan. Włodzimierz Załęski był ojcem duchownym dekanatu sierpeckiego, a następnie wicedziekanem dekanatu drobińskiego. W 1988 r. z inicjatywy ks. kan. Włodzimierza Załęskiego i miejscowych rzeźbiarzy podjęto pomysł budowy stacji drogi krzyżowej wokół nowo wybudowanej świątyni. Rzeźby do poszczególnych stacji zostały wykonane przez artystów rzeźbiarzy zamieszkałych na terenie parafii Zawidz. W 2004 r. ks. kan. Włodzimierz Załęski po 27 latach pracy jako proboszcz parafii św. Marcina w Zawidzu Kościelnym przeszedł na emeryturę. Swoją radą i posługami kapłańskimi wspiera obecnego proboszcza ks. Józefa Łozeckiego oraz parafian.
- Przez 42 lata pracy na terenie gminy Zawidz ksiądz kanonik dał się poznać jako gorliwy pasterz, zatroskany o swoich parafian oraz dobro mieszkańców całego powiatu sierpeckiego. Od początku swego pobytu w Zawidzu zyskał sympatię i zaufanie społeczności lokalnej. Jako wybitny kaznodzieja wielokrotnie prowadził misje i rekolekcje w innych parafiach diecezji płockiej – napisano w uzasadnieniu nadania tytułu.
Ks. kan. Włodzimierz Załęski otrzymał następujące tytuły honorowe: Ojciec duchowny dekanatu sierpeckiego, Kanonik Honorowy Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej oraz Honorowy Obywatel Gminy Zawidz.
Podziękowania
Podczas spotkania noworocznego samorządowców powiatu sierpeckiego starosta Mariusz Turalski wręczył pamiątkowy medal ks. Włodzimierzowi Załęskiemu. Nagrodzony podziękował za wyróżnienie.
- Bądźcie dumni ze swojego Sierpca. To wyróżnienie nie jest tylko dla mnie. Ale też dla księdza prałata, naszego opiekuna, dziekana Ludomira Lissowskiego, dla księdza Tadeusza Ptaśkiewicza, dla księdza Wojciecha Borkowskiego. Oni są już tam… To jest dla nas razem wyróżnienie. Wszystkim sierpczakom dzięki serdeczne za te wszystkie lata – powiedział ks. Włodzimierz Załęski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz