Procesje eucharystyczne przeszły dziś ulicami miast i wsi. Mimo upału tłumy wiernych Kościoła katolickiego wyznawały swoją wiarę.
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, obchodzone jest zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. W tym roku przypadło na 31 maja.
Objawienie św. Julianny
Uroczystości z okazji Bożego Ciała odbywają się od XIII wieku. Przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornillon, św. Julianna, od szesnastego roku życia miała objawienia. W czasie modlitwy widziała tarczę słoneczną, a na niej ciemną plamę. Widzenia tego nie umiała sobie wytłumaczyć, stawało jej natychmiast przed oczami za każdym razem, gdy klękała do modlitwy. W końcu Jezus Chrystus dał jej takie wyjaśnienie, że Księżyc oznacza Kościół katolicki, a czarna plama na tarczy wyraża brak uroczystości na cześć Najświętszego Sakramentu, którą to uroczystość należy zaprowadzić pomiędzy wiernymi na całym świecie. W 1246 r. odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Cud w Bolsenie
Kilka lat później w miejscowości Bolsena wydarzył się Eucharystyczny cud. Hostia, w rękach wątpiącego w przemienienie księdza, zaczęła krwawić w chwili, gdy wzniósł ją nad kielichem. Krople krwi pociekły na korporał (czyli obrus, na którym stawiany jest kielich). O cudzie został powiadomiony papież, który przebywał akurat w pobliskim Orvieto. Urban IV przyjął cud jako znak potwierdzający zasadność wprowadzenia święta ku czci Eucharystii.
- Chociaż Eucharystia sprawowana jest uroczyście codziennie, uważamy za słuszne, aby przynajmniej raz w roku upamiętniana była ze szczególną czcią i bardziej uroczyście. Inne rzeczy, które wspominamy, ogarniamy bowiem duchem i umysłem, ale nie uzyskujemy przez to ich realnej obecności. Natomiast w tym sakramentalnym wspomnieniu Chrystusa, choć pod inną postacią, Jezus Chrystus jest pośród nas obecny w swojej istocie. Kiedy wstępował bowiem do nieba, powiedział: 'A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata' (Mt 28, 20) – napisał papież Urban IV w bulli „Transiturus de hoc mundo”, ustanawiając święto Bożego Ciało (11 sierpnia 1264 r.).
Ponad sto lat później Urban VI w 1389 roku ustanowił Boże Ciało jednym z kilku najważniejszych uroczystości w całym Kościele.
Cztery ołtarze
W Polsce pierwsze procesje odbyły się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Tradycja czterech ołtarzy w procesji na Boże Ciało pojawiła się w XV wieku. Uczestnictwo w procesji stanowi dla wiernych publiczne wyznanie wiary. Monstrancja, niesiona na początku procesji przez kapłanów do czterech ołtarzy, jest znakiem przejścia ulicami żywego Jezusa. Trasy procesji są przyozdobione kwiatami, gałęziami i flagami.
W powiecie sierpeckim nadal jest kultywowany zwyczaj zabierania gałązek drzew z ołtarzy. Kiedyś zabierano je na pola i tam zatykano, a część palono, aby dym odstraszał chmury niosące grad i pioruny. Dziś mają być symbolem szczęścia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz