Zamknij
REKLAMA

Światowy Dzień Cukrzycy w Nadziei

01:58, 27.11.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

 

Cukrzyca stała się już epidemią. W Polsce chorych jest około trzech milionów osób i ta liczba dynamicznie rośnie. Większość cierpi na cukrzycę typu drugiego. Jak jej zapobiegać, jak żyć ze „słodką chorobą” i nie dopuszczać do powikłań ciągle mówi się za mało.

 

14 listopada, w urodziny odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Głównym celem obchodów tego święta jest poprawianie jakości życia diabetyków, a także zwrócenie uwagi na problem cukrzycy i edukacja społeczeństwa w zakresie rozpoznawania przyczyn, objawów i sposobów leczenia oraz zapobiegania chorobie.

 

Razem jest łatwiej

Członkowie i sympatycy Koła Miejsko-Gminnego „Nadzieja” obchodzili Światowy Dzień Cukrzycy. Tradycją już stała się wspólna modlitwa. Msza świętą w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sierpcu została odprawiona w intencji chorych i ich rodzin.

Oficjalną część obchodów rozpoczęto od uczczenia chwilą ciszy pamięci tych, którzy zmarli w ostatnim roku: ks. Zdzisława Kupiszewskiego, Barbary Wochowskiej i Marianny Pesty.

Prezes Jan Zygmuntowicz i sekretarz Koła Róża Soboń powitali przybyłych na wspólne świętowanie. Był czas na podziękowania za angażowanie się w działalność Koła i popularyzację metod walki z cukrzycą. W tym roku specjalne wyrazy wdzięczności otrzymali: Teresa Martynowicz, Irena Wiśniewska, Ryszard Purzycki, Barbara Purzycka, Krystyna Żytowiecka, doktor Halina Zarzecka, ks. Michał Kiersonowski, ks. Sławomir Zalewski, ks. Stanisław Goliszek, ks. Mirosław Danielski.

 

Jak żyć z cukrzycą

Doktor Halina Zarzecka przygotowała prezentację dotyczącą hiperglikemii, jej objawów i przyczyn. Mówiła, m.in. o zasłabnięciach, zaburzeniach rytmu serca, zawałach, śpiączce cukrzycowej. Zachęcała, by zawsze mieć przy sobie sok owocowy lub słodki napój. Jednak to nie wystarczy. Trzeba szybko zjeść posiłek białkowo-węgowodanowy, np. kanapkę. Dobrze jest zaopatrzyć się w aptece w specjalne preparaty dla diabetyków na wypadek niedocukrzenia.

Doktor zwracała uwagę, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowego, wyrównanego poziomu cukru we krwi, by nie dopuszczać do jego skoków. Trzeba się często badać, brać pod uwagę zmiany w odżywianiu, a także przewidywać spadki w przypadku większej dawki ruchu, nie omijać posiłków. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia są bardzo ważne przy cukrzycy i nie unikać ich.

Anna Śliwińska - prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Florentyna Obrębska - honorowa prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Płocku i pozostali goście życzyli pogłębiania wiedzy o chorobie, stosowania się do zaleceń lekarzy i ,,dobrych cukrów", Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na zabawę.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone