Zamknij
REKLAMA

Zawidzcy naczyciele bez wypłat - jest kometarz Związków

18:31, 17.11.2019 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

Problem nauczycieli z gminy Zawidz narasta. Jak pisaliśmy w poprzednich tekstach, nauczyciele nie otrzymali należnych im pieniędzy, wynikających z ustawowych podwyżek we wrześniu, za ponadwymiarowe godziny w październiku i wynagrodzenia zasadniczego w listopadzie.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Brak pieniędzy na pensje dla nauczycieli w gminie Zawidz - wypowiedź wójta

Nadal nie ma pieniędzy na płace dla nauczycieli - sesja Rady Gminy

W obronę nauczycieli zaangażowały się związki zawodowe. Wskazują na to, że naruszane są prawa pracownicze, prawo do otrzymania wynagrodzenia za pracę.

Piotr Podlaski, przewodniczący Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, powiedział, że ZNP już zawiadomiło Państwową Inspekcję Pracy o braku wypłaty wynagrodzeń i zaoferowało pomoc prawną dla nauczycieli, którzy nie otrzymali pensji.

- Organy prowadzące mają obowiązek zapewnić realizację zadań oświatowych, zapewniając środki na obsługę finansową. Śmiem twierdzić, że dużo wcześniej wiedziano, że w listopadzie zabraknie pieniędzy na wypłatę wynagrodzenia, ale chyba nie do końca zrobiono wszystko, aby przeciwdziałać temu faktowi. Myślę, że obecna Rada oraz pan wójt dojdą w końcu do porozumienia, wykonają swoje ustawowe zadania i zrobią wszystko, co możliwe, by zapewnić wypłatę wynagrodzeń – powiedział Piotr Podlaski

Józef Mróz, przewodniczący Rady Oddziału i Międzyzakładowej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność" w Sierpcu stwierdził:

„Konsultowaliśmy sprawę z wójtem gminy Zawidz. Rozmawiamy z radnymi, członkami NSZZ Solidarność z terenu gminy i niektórymi dyrektorami szkół, np. z dyrektorem SP w Jeżewie. Z naszych informacji wynika, że w najbliższym czasie zaproponowane zostaną działania w postaci przesunięcia środków z inwestycji i wzięcia kredytu - z przeznaczeniem na płace. Jeśli radni nie wyrażą na to zgody i pensje nadal nie będą wypłacane, pomożemy osobom chcącym oddać sprawę do Sądu Pracy w przygotowaniu pozwów. W przypadku podjęcia przez Radę Gminy Zawidz uchwały likwidującej szkoły podstawowe w Jeżewie, Osieku i Słupi (a takie zamiary już pojawiły się w przestrzeni publicznej), podejmiemy odpowiednie działania, w tym prawne, w celu zablokowania wykonania takiej uchwały. Pomysły na szukanie oszczędności kosztem dzieci, rodziców, nauczycieli i osłabiania lokalnych wspólnot są karygodne i muszą zostać potępione. Radni Gminy Zawidz powinni poszukać oszczędności gdzie indziej, nie uderzać w dzieci, które w przypadku zwożenia ich wszystkich do Zawidza, będą musiały od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych być poza domem. Można też sobie zadać pytanie, kto jest spiritus movens całej sytuacji i kto na tym skorzysta.

Obecnie szkoły w gminie funkcjonują normalnie, a nauczyciele wciąż wykonują swoje obowiązki i liczą na szybkie rozwiązanie problemu.

Sytuacja nauczycieli robi się coraz trudniejsza. Minęła już połowa miesiąca, a oni nadal nie otrzymali wypłaty. Czy uda się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji?

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (3)

PrawilnyAnonPrawilnyAnon

0 0

Wszystkim nauczycielom radzę jechać na szparagi do Niemiec, podobno rąk do pracy tam potrzeba, ewentualnie biedronka. A w gminie powinna zostać zamknięta szkoła jeśli nie ma na nią pieniędzy. 21:55, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LiczyrzepaLiczyrzepa

0 0

Nie można zjeść ciastka i mieć dalej ciastko w ręku. Albo likwidacja małych szkół albo brak pieniędzy w kasie gminy. Taka jest smutna, brutalna prawda. 22:46, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hwmhwm

1 0

Mam nadzieje, ze rada nie zgodzi się na żadne kredyty bo to tylko chwilowe zalepianie rany plastrem. Za rok będzie to samo, za 2 lata to samo aż w końcu gmina zbankrutuje. Wierzę, że wtedy Józef Mróz również będzie miał trochę empatii i powie coś o dzieciach, rodzicach czy nauczycielach. A nie, przepraszam. Wtedy juz tu żadnych nauczycieli nie będzie bo szkoły zostaną zamknięte. Każdy kto mówi, że to "szukanie oszczędności kosztem dzieci czy nauczycieli" powinien puknąć się w głowę a potem wziąć milion kredytu PRYWATNIE i zanieść w reklamówce do szkoły. 16:32, 18.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA