Zamknij

60 lat Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu

11:43, 31.10.2019 A.M Aktualizacja: 07:26, 04.11.2019
Skomentuj

 

W jej zasobach mieszka około 40% wszystkich mieszkańców miasta, posiada 65 budynków, 2812 lokali mieszkalnych, 7 pawilonów handlowych, 106 boksów garażowych i 56 miejsc postojowych. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Sierpcu w tym roku kończy 60 lat.

 

Jubileusz był doskonałą okazją do pokazania w jaki sposób zmieniało się nasze miasto i potrzeby jego mieszkańców. Na spotkanie pełne wspomnień, ale też i planów zaproszono przedstawicieli władz krajowych spółdzielczości, władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, spółdzielni mieszkaniowych z innych miast oraz tych, którzy przez lata tworzyli sierpecką spółdzielnię. Gości zgromadzonych w CKiSz powitali prezes SML-W Józef Chmielewski i przewodniczący Rady Nadzorczej Lech Strześniewski.

 

Historia spółdzielni

O perypetiach związanych z powstaniem spółdzielni i o jej rozwoju opowiadał prezes Józef Chmielewski. Sierpc w latach powojennych, podobnie jak cały kraj, borykał się z problemem mieszkań. Marzenie o własnym ,,M" było jednym z największych pragnień Polaków. W końcu władze państwowe pozwoliły na zakładanie spółdzielni. Również w Sierpcu znalazła się grupa osób chętnych do jej utworzenia. Było ich jedenastu: Eugeniusz Niepytalski, Zygmunt Kluskiewicz, Tadeusz Jagodziński, Adam Malinowski, Irena Jabłkowska, Alfred Cymerman, Tadeusz Mielczarek, Kazimierz Cendlewski, Bolesław Bogiel, Justyna Wochowska i Franciszek Dwornikiewicz. Pierwsze walne zgromadzenie odbyło się 1 października 1958 r. Jednak na rejestrację trzeba było jeszcze poczekać. Dopiero 27 stycznia 1959 roku w Sądzie Powiatowym w Płocku została zarejestrowana Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sierpcu. Początki były trudne. Pewne zmiany na lepsze zaczęły się na przełomie lat 1960/61, kiedy to spółdzielnia zakupiła należący do zasobów miejskich pierwszy budynek przy ulicy Tysiąclecia 2a. Wzrosła liczba członków. Rozpoczęto budowę dwóch bloków przy ulicy Tysiąclecia 4a i Braci Tułodzieckich 29. Zapotrzebowanie było bardzo duże. Powstawały kolejne budynki. Lata siedemdziesiąte przyniosły zmianę technologii. Wielka płyta pozwalała na przyspieszenie procesu inwestycji. Powstawały bloki przy ulicy Braci Tułodzieckich, Osiedlowej, potem przy ulicach Jana Pawła II i  Narutowicza. W tamtym czasie oddano do użytku aż 47 budynków z 2060 mieszkaniami. W 1972 r. doszło do zmiany nazwy na Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową.

W latach 90. rozpoczęto budowę bloków na osiedlu Niepodległości. Od 2003 r. prowadzono termomodernizację wszystkich budynków. W 2013 r. Spółdzielnia oddała do użytku pierwszy w Sierpcu blok posiadający windę i parking podziemny.

- W roku sześćdziesięciolecia Spółdzielni Mieszkaniowej z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że myśl twórców założycieli wydała dobre owoce. Ich przekonania i entuzjazm sprawiły, że puste pola zmieniły się w tętniące życiem osiedla. Trud i wysiłek nie poszedł na marne. Było warto – powiedział prezes Józef Chmielewski.

W 60-letnim okresie działalności Spółdzielni przewodniczącymi Rad Nadzorczych byli m.in. Franciszek Dwornikiewicz, Bogdan Muszyński, Zygmunt Stawski, Ireneusz Wielimborek, Andrzej Praśniewski, Andrzej Piotrowski, Andrzej Kaźmierczak, Tadeusz Sosnowski, Janusz Wielimborek, Eugeniusz Grudziński, Zbigniew Maciejewski, Edwin Klimkowski, Andrzej Nowakowski, Przemysław Burzyński. Lech Strześniewski.

Funkcję prezesa pełnili: Tadeusz Mielczarek, Tadeusz Jagodziński, Zygmunt Cymerman, Kazimierz Pracki, Franciszek Rzepkowski, Henryk Orłowski, Eugeniusz Grudziński, Roman Kiełkiewicz i Józef Chmielewski.

 

Odznaczenia i podziękowania

Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał sierpeckiej Spółdzielni Medal Pamiątkowy Pro Masovia. To samo odznaczenie otrzymał Józef Chmielewski., który od 20 lat pełni funkcję prezesa SML-W. Adam Struzik wręczył również dyplomy uznania dla: Lecha Strześniewskiego, Andrzeja Nowakowskiego, Kazimierza Cendlewskiego, Bogusława Rynkowskiego, Ewy Witkowskiej, Justyny Wochowskiej, Aliny Olszewskiej, Marka Brudnickiego, Barbary Wierzbickiej, Wiesława Rypińskiego, Wiesława Szczęsnego, Mariusza Brodzińskiego.

Odznaczenie Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego z rąk wiceprezesa Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych Szymona Rosiaka otrzymali: Jarosław Perzyński, Józef Kossowski, Wiesław Tomkalski, Bożena Zasadowska, Bogdan Żmijewski, Janusz Wielimborek. Kazimierz Czermiński, Andrzej Marcinkowski, Zbigniew Bruździński, Kazimierz Sierbiński, Michalina Rzeszotarska, Krystyna Antoszek, Michał Głowacki.

Zaproszeni goście gratulowali wspaniałego jubileuszu i składali życzenia kolejnych dobrych lat oraz wszelkiej pomyślności dla członków, zarządu i rady nadzorczej.

Były też podziękowania od Spółdzielni za współpracę. Każdy z zaproszonych gości otrzymał pamiątkowy medal i książkę, w której znalazły się najważniejsze wydarzenia z historii SML-W. Na zakończenie uroczystości jubileuszowych wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

O jubileuszu będzie przypominała pamiątkowa tablica, która zawisła na budynku siedziby władz Spółdzielni oraz sześć dębów zasadzonych na osiedlu Jana Pawła II. 

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

A kiedy koniec podwyżek za mieszkania wlasnosciowe które są co 3 miesiące . Za co? Niedługo będzie zaszcztem mieszkanie w bloku bo nikogo nie będzie na to stać przy zarobkach najniższej krajowej 06:16, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%