Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, to nie tylko symboliczne święto. To okazja do realnej rozmowy o potrzebach dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum. Taka rozmowa wybrzmiała niedawno podczas Powiatowej Konferencji Edukacyjnej „Od diagnozy do działania”, zorganizowanej w Sierpcu.
Wydarzenie zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Gozdowie. Patronat honorowy objęli Starosta Sierpecki oraz Wójt Gminy Gozdowo.
Konferencja zgromadziła dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli, psychologów, terapeutów, pedagogów, rodziców oraz przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Wśród obecnych byli m.in. starosta sierpecki Przemysław Burzyński, wicestarosta Piotr Rzeszotarski, wójt gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski, radna powiatowa Małgorzata Korpolińska, naczelnik Wydziału Oświaty Marek Zdrojewski oraz wielu innych gości zaangażowanych w kwestie edukacji i wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami.
W czasie wystąpień prelegentek – Beaty Gers, Małgorzaty Jutrzenki, Izabeli Wysockiej i Katarzyny Rędzikowskiej – poruszono najważniejsze kwestie związane z wczesną diagnozą, potrzebami dzieci z autyzmem oraz ich funkcjonowaniem w środowisku szkolnym. Podkreślano, że dzieci w spektrum rozwijają się inaczej, a diagnoza często jest zbyt późna i poprzedzona nieporozumieniami, błędami, a czasem traumami.
Wskazywano też na kluczową rolę nauczycieli i rodziców – jako pierwszych obserwatorów nietypowych zachowań. To oni najczęściej pierwsi dostrzegają, że dziecko „nie odnajduje się” w neurotypowym środowisku.
Nie można „wyleczyć” autyzmu tabletką. Nie można więc włączyć albo wyłączyć spektrum. Można natomiast nauczyć dziecko, jak funkcjonować w świecie zaprojektowanym dla osób neurotypowych – mówiła jedna z prelegentek.
Dużo uwagi poświęcono również roli wczesnych symptomów, które można zaobserwować już u niemowląt – takich jak brak gaworzenia słuchowego, gestów wskazujących czy opóźniony rozwój mowy. Wskazywano, że bagatelizowanie tych sygnałów często prowadzi do opóźnień w rozwoju społecznym i komunikacyjnym malucha. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchano też mamy autystycznego dziecka, która podzieliła się swoimi doświadczeniami.
Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Aneta Ciemiecka oraz dyrektor szkoły w Gozdowie Lidia Malinowska , podkreślały, że wydarzenie to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania sieci współpracy pomiędzy nauczycielami, specjalistami i samorządem.
– Tylko działając wspólnie, możemy realnie wpływać na jakość życia i edukacji dzieci w spektrum. Razem możemy więcej – podsumowały.
Podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, w szczególności prelegentkom oraz samorządowcom, którzy objęli wydarzenie swoim patronatem. Konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników, którzy już teraz deklarują chęć udziału w kolejnych spotkaniach poświęconych tematyce autyzmu i innych wyzwań edukacyjnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz