Zamknij
REKLAMA

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

20:25, 04.09.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

 

1 września 1939 r. rozpoczął się najkrwawszy konflikt XX wieku, który zmienił oblicze całego świata. W osiemdziesiątą rocznicę tamtych wydarzeń władze samorządowe powiatu i miasta oraz dziekan dekanatu sierpeckiego zaprosili na uroczystą mszę świętą.

 

Nabożeństwo odbyło się w kościele szkolnym. Koncelebrował je ks. dziekan Tomasz Kadziński. Modlono się za tych, którzy oddali życie podczas wojny oraz za ojczyznę.

Podczas kazania ksiądz dziekan zadał za Marią Konopnicką pytanie: „kochasz ty dom, rodzinny dom?”, poświęcając rozważanie patriotyzmowi. Mówił o otchłani zła, którą ujawniła wojna, ale też o ogromie miłości i człowieczeństwa. Ksiądz Tomasz Kadziński wspomniał dwóch żołnierzy generała Władysława Andersa i św. Maksymiliana Kolbego.

- Generał Anders mówił: odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i walce o niepodległość Polski. Patriota to ten, kto łączy, kto buduje wspólnotę. To jest przymiot ludzi wielkich, nie wykluczać, nie dzielić, ale łączyć, jednoczyć – powiedział ks. dziekan.

Św. Maksymilian Kolbe, oddając swoje życie za współwięźnia, pokazał, że nawet w tak straszliwych warunkach można pozostać człowiekiem.

- Norwid mówił, że Polak jest jak olbrzym, a człowiek w Polaku jak karzeł. Warto to powtórzyć dziesięciokrotnie. Patriotyzm to przede wszystkim człowieczeństwo, to przede wszystkim być dobrym człowiekiem, tak jak pokazał generał Anders, jak pokazał to nasz patron św. Maksymilian. Być człowiekiem, kochać każdego człowieka, być otwartym na innych ludzi, być otwartym na inne narody – to jest patriotyzm. Myślę, że dzisiaj potrzeba nam takiego patriotyzmu, byśmy nie zamknęli się sami w sobie. Polska ma być dumna, ale gotowa do miłości wszystkich – mówił ks. Tomasz Kadziński.

W rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę przed pomnikami upamiętniającymi bohaterów tamtych okrutnych czasów zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone