Zamknij
REKLAMA

Dyrektor Dwójki odchodzi na emeryturę

09:52, 01.07.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 


Koniec roku szkolnego to czas pożegnań. W tym roku miało miejsce wyjątkowe rozstanie. Po dwudziestu ośmiu latach sprawowania funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu na emeryturę przechodzi Hanna Kurta. Ukochana Dwójka pożegnała ją podczas uroczystości zakończenie roku. Nie zapomnieli też o wieloletnim dyrektorze burmistrz i radni miejscy.

 

- Dawno, dawno temu były sobie trzy szkoły: jedna największa, nowoczesna, ciągle rozbudowywana, druga popularna, ceniona w środowisku, z tradycjami i ta trzecia, w której było najmniej dzieci. Trochę z miasta, trochę z okolicznych wsi, dowożonych taką blaszaną budą. Bazę szkoły stanowiła połowa zabytkowego budynku, a zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Jeszcze jej dyrektor na koniec roku został burmistrzem, a wicedyrektor wyprowadził się do innego miasta. I nikt nie chciał nią kierować. Władze poważnie rozważały decyzję o jej zamknięciu. I nie uwierzycie - tą szkołą była Dwójka - powiedziała Hanna Kurta, rozpoczynając zakończenie roku szkolnego 2018/19. Ostatniego roku, w którym kierowała Szkołą Podstawową nr 2 w Sierpcu.


 

Dyrektor na dwadzieścia osiem lat

Był rok 1991. Wizytator Marek Chrzanowski w rozmowie z nauczycielką Hanną Kurtą przedstawił jej propozycję nie do odrzucenia: albo zostanie dyrektorem albo szkołę zamkną. Zgodziła się, na rok. I ten rok trochę się przedłużył, do 28 lat. Za jej czasów szkoła rozbudowała się. Powstał nowy pawilon dydaktyczny, zbudowano halę, dokonano kompleksowego remontu starej części. A ostatnio włączono budynek Gimnazjum Miejskiego. Dziś Dwójka to największa szkoła w mieście, której uczniowie odnoszą znaczące sukcesy. Hanna Kurta podkreślała, że zmiany, jakie zaszły w ciągu prawie trzech dekad, to efekt pracy wielu ludzi - zastępców dyrektora, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, władz samorządów, pracowników Urzędu Miejskiego, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, przyjaciół Dwójki. Dyrektor wszystkim bardzo serdecznie podziękowała.


 

Kto zabiera nam dyrektora?

Pożegnania zawsze wywołują łzy. Uczniowie Dwójki postanowili pożegnać swoją panią dyrektor na wesoło. W humorystycznej scence najmłodsi pytali starszych kolegów, kto zabiera im dyrektora i kim jest ta tajemnicza kobieta, którą nazywają Emeryturą. Zabrzmiało chóralne sto lat. Nie zabrakło też kwiatów i podziękowań od władz samorządowych, współpracowników, rodziców i uczniów. Z wielką radością w gronie tych, którzy przeszli już na utrzymanie ZUS, powitały Hannę Kurtę emerytowane nauczycielki. Wielką niespodziankę sprawili nauczyciele i pracownicy Dwójki, którzy wspólnie zaśpiewali pieśń na cześć dyrektorki.

- Ale musi wiedzieć o tym, że ją wciąż kochamy, że jest naszym przyjacielem, szlachetnym człowiekiem. O jej pracy świadczą czyny, dobroć i szacunek. Nie zapomnij o nas, nie zapomnij i odwiedzaj kiedy tylko chcesz - śpiewali pracownicy szkoły.

Nie były to jedyne pożegnania w Dwójce tego dnia. Na emeryturę odeszły także Anna Długosińska, Marzena Urbańska.


 

Radni dziękują

Hanna Kurta została zaproszona jako gość honorowy na trzynastą sesję Rady Miejskiej. Przewodniczący Rady Dariusz Malanowski i burmistrz Jarosław Perzyński w imieniu wszystkich radnych i pracowników Urzędu złożyli podziękowania i życzyli wielu wspaniałych chwil na emeryturze, aby udało jej się zrealizować długo odkładane marzenia. W dowód uznania za sprawne zarządzanie szkołą, efektywną współpracę z władzami samorządowymi, jak również ogromne zaangażowanie w kształtowanie przyszłości dzieci Hanna Kurta otrzymała pamiątkową paterę i kwiaty. Burmistrz wystąpił z wnioskiem o przyznanie jej nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

 

 

Hanna Kurta jako nauczyciel podjęła pracę 1 września 1984 r. w Szkole Podstawowej w Szczutowie. Po roku przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, w której przepracowała kolejne 34 lata. W 1991 r. została wybrana dyrektorem Dwójki. W ciągu 28 lat doprowadziła do: nadania szkole imienia Armii Krajowej, jej znaczącej rozbudowy o pawilon dydaktyczny oraz halę sportową, a także kompleksowego remontu części zabytkowej. Za swoje dokonania została pięciokrotnie uhonorowana Nagrodą Burmistrza Miasta (1996, 1997, 2005, 2010, 2016), dwukrotnie Nagrodą Kuratora Oświaty (1992, 2006), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007), a także Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę (2010).

 

 

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AgesAges

2 1

Wspaniała, szlachetna kobieta, mądry i sprawiedliwy dyrektor. Szkoda, że nowozatrudniani dyrektorzy placówek, z tzw. młodszego pokolenia nie czerpią wzorców z takich ludzi... Teraz tylko liczy się przypodobać władzy, a pracownik jest nikim. Pani Haniu, dużo zdrowia i odpoczynku na emeryturze! 11:33, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone