Starostwo Powiatowe w Sierpcu informuje, że Powiat Sierpecki realizuje od 1 stycznia 2016 r. zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.
W związku z art. 9 ust. 2 i 3 ustawy Starosta Sierpecki ustalił dwa punkty pomocy prawnej, w których od 1 stycznia 2016 r. udzielana jest nieodpłatnie pomoc dla osób uprawnionych, określonych w/w ustawą.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Umówienie terminu wizyty dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu 24 275 91 06 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Sierpcu.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą się stawić w punkcie osobiście oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r., poz. 1824) może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem.
Od 1 stycznia 2019 r. Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
poinformowanie osoby fizycznej zwanej dalej "osobą uprawnioną" o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym lub,
wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym , lub
sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub
spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.
w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
również nieodpłatną mediację.
Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, przechowuje się w warunkach uniemożliwiających dostęp do niego osób trzecich.
Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, jest starosta.
W celu umożliwienia kontroli prawidłowości udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego starosta przechowuje oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, przez trzy lata od końca roku kalendarzowego, w którym oświadczenie zostało sporządzone.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zostały zlokalizowane w powiatowym i gminnych lokalach, na podstawie porozumień zawartych z gminami Powiatu Sierpeckiego.
PUNKT NR 1 - prowadzony przez adwokatów i radców prawnych wyznaczonych
przez ORA i OIRP
Lokalizacja: STAROSTWO POWIATOWE W SIERPCU
UL. KOPERNIKA 9
HARMONOGRAM nieodpłatnej pomocy prawnej
poniedziałek
10.00 - 14.00
radca prawny Dariusz Łapiński
wtorek
10.00 - 14.00
adwokat Justyna Górska- Gąsiorowska
środa
10.00 - 14.00
adwokat Patryk Przybyszewski
czwartek
10.00 - 14.00
adwokat Roman Konieczny
piątek
10.00 - 14.00
radca prawny Rafał Nowak
PUNKT NR 2 - prowadzony przez organizację pozarządową: Stowarzyszenie Mazowsze Razem
z siedzibą w Łętowie 3, 09-470 Bodzanów
HARMONOGRAM nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
ZAWIDZ
Gminny budynek w Zawidzu, ul. Zielona 10
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
PONIEDZIAŁEK, godz. 10.00 – 14.00
GOZDOWO
Szkoła Podstawowa w Gozdowie, ul. K. Gozdawy 21
Nieodpłatna pomoc prawna
WTOREK, godz. 10.00 – 14.00
ROŚCISZEWO
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rościszewie, ul. Armii Krajowej 13
Nieodpłatna pomoc prawna
ŚRODA, godz. 10.00 – 14.00
MOCHOWO
Gminny budynek w Mochowie, ul. Dobrzyńska 3
Nieodpłatna pomoc prawna
CZWARTEK, godz. 10.00 – 14.00
.
SZCZUTOWO
Szkoła Podstawowa w Szczutowie. ul. Lipowa 2
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
PIĄTEK, godz. 10.00 – 14.00
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz