Zamknij

Wystawa w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

16:52, 14.06.2019 IP Aktualizacja: 11:28, 16.06.2019
Skomentuj

Rok 2019 został ustanowiony rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji przygotowano wystawy planszowe poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. W wydarzeniu weźmie udział 137 bibliotek z całego regionu, w tym także dwie placówki z terenu powiatu sierpeckiego

 

– W roku Moniuszkowskim zapraszamy państwa na wyjątkową wystawę. Chęć udziału w projekcie zgłosiło ponad 130 bibliotek miejskich i gminnych. To bardzo ciekawy pomysł na uczczenie 200. rocznicy urodzin tego wielkiego kompozytora – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi. Inspirację stanowiła dla niego twórczość ludowa. W idealny sposób łączył folklor z obowiązującymi wówczas europejskimi kanonami opery. Dorobek kompozytora składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów. Imponuje różnorodnością twórczości.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu Biblioteka na Koszykowej oraz Teatr Wielki w Warszawie organizują wystawę poświęconą kompozytorowi. Wystawa ma układ modułowy i składa się z 15 plansz o wymiarach 100 x 70 cm. Obiekty znajdujące się w projektach wystawy pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Znajdziemy tu również mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w ponad 130 bibliotekach na Mazowszu. W tym także w dwóch placówkach na terenie powiatu sierpeckiego: Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sierpcu (ul. mjra H. Sucharskiego 2) i Gminnej Bibliotece Publicznej w Zawidzu Kościelnym (ul. Mazowiecka 24).

Wydruk plansz i ich dystrybucja była możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, który na ten cel przekazał aż 140 tys. zł.

 

(IP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%