Zamknij

Niedziela Palmowa w skansenie

00:12, 19.04.2019 A.M Aktualizacja: 00:38, 19.04.2019
Skomentuj

Po raz dziewiętnasty w sierpeckim skansenie odbyła się Niedziela Palmowa. Można było wziąć udział w uroczystej mszy świętej, zagłosować na najpiękniejszą palmę, poznać zwyczaje związane ze świętami.

 

Niedziela Palmowa zwana też Niedzielą Męki Pańskiej bądź Kwietną lub Wierzbową rozpoczyna w kościele katolickim Wielki Tydzień. Dzień ten upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Tego dnia wierni przychodzą do świątyni z palmami, symbolizującymi odradzające się życie. W tym roku również tradycji stało się zadość. Mały kościół z Drążdżewa nie był w stanie pomieścić wszystkich, którzy chcieli wziąć udział we mszy świętej. Po raz pierwszy obok świątyni stanął ekran, na którym można było obserwować stojącego przy ołtarzu kapłana. Mszę koncelebrował ks. Sławomir Zalewski. Podczas nabożeństwa odbyło się poświęcenie palm i procesja.

Przed kościołem umieszczono wystawę prac nadesłanych na konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Wykonywane tradycyjnymi metodami, z wykorzystaniem trzciny, zielonych gałązek bukszpanu, borówki, tui, witek wierzbowych z baziami, dekorowane kolorowymi wstążkami, suszonymi lub wykonanymi z papieru kwiatami palmy zachwycały zwiedzających. Turyści głosowali na najpiękniejsze w kategoriach indywidualnej i zespołowe.

- Nie wiem, która jest najładniejsza. Wszystkie mi się bardzo podobają. Kiedyś moja babcia wykonywała takie, pamiętam jak godzinami robiła małe białe kwiatki z bibuły. Ja nie mam do tego cierpliwości – stwierdziła mieszkanka Warszawy.

Komisja konkursowa wybrała także jedną palmę reprezentującą region Mazowsza Płockiego. Palma ta otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W plebiscycie wzięło udział 41 palm, na które oddano łącznie 550 głosów.

W wiejskich chałupach można było podpatrzeć, jak do świąt przygotowywali się nasi przodkowie, poznać tajniki wyrobu palm, zdobienia jajek, zdobienia podłóg wzorami z piasku, zobaczyć, co podawano na pańskim i chłopskim stole.

Na scenie amfiteatru wystąpił Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy Koderki z Łowicza i Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Sierpcu.

Kolorytu skansenowskiej wiosce nadali członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy w strojach przekupek, dziadów proszalnych i chłopów przechadzali się pomiędzy chałupami. W tradycyjne wyroby można było się zaopatrzyć na wielkanocnym jarmarku. Na straganach były kolorowe pisanki, baranki z masła i chleba, wielkanocne baby i mazurki, wiklinowe koszyki. Ci, którzy zgłodnieli, ustawiali się w kolejce za czerniną czy po chleb ze smalcem.

 

Wyniki konkursu na najładniejszą palmę

Kategoria indywidualna:

I miejsce – palma nr 6, wykonana przez Julię Maszerowską ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym

II miejsce – palma nr 3, wykonana przez Monikę Cymerman ze Skępego

III miejsce – pala nr 2, wykonana przez Izabelę Bogdanowicz z Łąkiego

Wyróżnienie – palma nr 1, wykonana przez Krystynę Karpińską ze Skępego

 

Kategoria zespołowa:

I miejsce – palma nr 5 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Sudragi

II miejsce – palma nr 1 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Łęczanki ze Skępego

III miejsce – palma nr 9 wykonana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy

Wyróżnienie – palma nr 7 wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Dobrogoszczanki

Za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką komisja konkursowa uznała palmę nr 13 w kategorii indywidualnej wykonaną przez Grażynę Gawską ze Stropkowa.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%