Zamknij

Muzeum Wsi Mazowieckiej: Koniec zimy, wiosnę czas powitać

18:39, 11.03.2019 Opr. na podst. IP J. Asztemborskiego fot. D. Krześniak Aktualizacja: 18:40, 11.03.2019
Skomentuj

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowuje się już do rozpoczęcia poszukiwania wiosny. Po raz kolejny sierpecki skansen zaprasza dzieci i młodzież do udziału w imprezie plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie” i konkursie plastycznym na najciekawszą Marzannę.

 

Dlaczego nasi przodkowie palili słomianą kukłę? Marzanna była słowiańską boginią, symbolem zimy i śmierci. Jej pozbycie się stanowiło przygotowanie do nadejścia wiosny. Paląc lub topiąc kukłę, ludzie wypędzali mrozy, choroby i wszelkie zmartwienia. I chociaż już takich zim, jak to kiedyś bywało, nie mamy, to jednak tradycja topienia marzanny pozostała.

W czwartek, 21 marca, sierpecki skansen zaprasza w godzinach 10.00–14.00. na imprezę plenerową „Powitanie wiosny w skansenie”.  Jej uczestnicy poznają zwyczaje służące przywołaniu wiosny i zapewnieniu urodzaju, wezmą też udział w obrzędzie pożegnania zimowych chłodów. Najważniejszym punktem programu jest konkurs na najciekawszą marzannę. Mogą w nim wziąć udział grupy zorganizowane, minimum trzyosobowe. Każdy z zespołów powinien przygotować własną słomianą pannę i dostarczyć ją w dniu imprezy do skansenu. W swojej pracy wykorzystać można stare ubrania, papier, bądź inne materiały. Ważne też, by marzanna zawierała elementy dekoracyjne, mogą nawiązywać również do codziennych, uczniowskich trosk. Komisja konkursowa oceni nie tylko urodę kukły, ale także kreatywność twórców, ilość włożonej pracy i jej trwałość.  Jest o co walczyć. Na laureatów czekają wartościowe nagrody.

Po zmaganiach konkursowych przyjdzie czas na przejażdżki wozem konnym przez skansenowską wieś oraz zwiedzanie wystawy poświęconej zwyczajom i obrzędom związanym z okresem wielkanocnym i wiosennym. Wydarzenie zakończy wspólna zabawa przy ognisku.

Już teraz zachęcamy do udziału w imprezie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także drogą mailową: [email protected]. Więcej informacji znaleźć można w regulaminie konkursu, dostępnym na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

(Opr. na podst. IP J. Asztemborskiego fot. D. Krześniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%