Zamknij

Czym jest ścianka berlińska?

10:44, 12.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:04, 12.07.2023
pixabay pixabay

Ścianka berlińska jest konstrukcją oporową typu lekkiego i wykorzystuję się ją, aby tymczasowo zabezpieczyć wykop podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Jej nazwa pochodzi od miejsca, w którym po raz pierwszy ją zastosowano – użyto tej konstrukcji do budowy metra w Berlinie (U-Bahn). 

Ścianki berlińskie – dlaczego się je stosuje?

Asekurowanie wykopu, aby się nie osunął i nie pozbawił życia osób, które znajdują się w wykopie jest niezwykle ważnym elementem prac. Ścianka berlińska zabezpiecza ziemię wkoło wykopaliska i tworzy bezpieczne miejsce pracy w dole. Obudowa wykopu za pomocą ścianki berlińskiej jest bezpieczna i szczelna, posiada także wiele innych atutów. Czym dokładnie jest i jakie ma cechy charakterystyczne?

Ścianka berlińska stabilna i bezpieczna konstrukcja 

Ścianka berlińska składa się z pali inaczej słupów stalowych, które są wprowadzane do ziemi za pomocą takich sprzętów jak wibromłot, są też wciskane w grunt, albo wkładane we wcześniej przygotowane otwory. Oprawy wykonywane są najczęściej z bali, rzadziej ze stalowych lub betonowych płyt, przylegających ciasno do siebie i zwartych. 

Obecnie ścianki berlińskie projektowane są przy użyciu zaawansowanych programów komputerowych. Do takiego programu wprowadza się niezbędne dane, czyli docelową wielkość wykopu, ale również grubość warstw gruntu jego klasyfikację oraz ciężar właściwy – tak zwaną objętość.

Należy wziąć pod uwagę także poziom wód gruntowych. Czasem konieczne jest pogłębianie wykopu i wówczas stosuje się dodatkowe wsparcie za pomocą konstrukcji rozpierających. Ścianki berlińskie doceniają także archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe.

Wznoszenie ścianki berlińskiej – kiedy jest niezbędne?

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu możliwe są prace budowlane w miastach, w bezpośrednim sąsiedztwie centrów handlowych czy mieszkań i domów. Bardzo dużym atutem ścianek berlińskich jest to, że umożliwiają one intensywne prace budowlane przy dużych obiektach miejskich. Grunt wokół jest zabezpieczony, nie ma możliwości osunięcia, bądź naruszenia ziemi w pobliżu budowy.

Cena ścianki berlińskiej

Budowę ścianki berlińskiej należy powierzyć ekspertom, ponieważ wymaga to sporego doświadczenia, umiejętności i wiedzy. Wykonanie ścianki przez profesjonalną firmę to jedyna gwarancja właściwego zabezpieczenia. Wzniesienie obudowy berlińskiej nie jest drogie. Cena jest bardzo kusząca i konkurencyjna w porównaniu z innymi metodami zabezpieczania wykopów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%