Zamknij

Rośnie WIBOR! Co z ugodami dla Frankowiczów?

00:00, 26.04.2022 artykuł sponsorowany

Bezwzględna inflacja, to okazja do pochylenia się nad problemem z wysokimi ratami kredytobiorców, których każda podwyżka dotyka podwójnie. Stale pnący się w górę WIBOR odbija się na wysokości rat kredytów. Po kieszeni obrywają złotówkowicze, ale to nie jedyna grupa konsumentów, która na tych wzrostach nie skorzysta. Mowa o Frankowiczach, którzy oberwą rykoszetem na rosnących stopach procentowych, bowiem WIBOR wpłynie znacząco na proponowane przez banki ugody. W skrajnych przypadkach może dojść do sytuacji, w której rata kredytu po zawarciu ugody może być wyższa niż pierwotna, we frankach szwajcarskich.

WIBOR wpłynie na Frankowiczów?

Propozycje ugodowe zmieniły swój kształt po wzroście stóp procentowych, w związku z czym, na tapet należy wziąć ich opłacalność. Banki jednogłośnie podają, że ugody cieszą się ogromną popularnością. Nie można tego jednak zweryfikować statystycznie, zatem możemy zakładać wizerunkowe podawanie takich informacji celem odwrócenia uwagi Frankowiczów od występowania na drogę sądową. Propozycje ugodowe dla kredytobiorców opierają się w dużej mierze na stopach procentowych, które od drugiej połowy 2021r. wzrosły o 0,2 procenta, bowiem WIBOR 3M wynosi już 5, 57 procent, a WIBOR 6M około 5,8 procent. Tak duży wzrost może znacząco wpłynąć na korzyść Frankowiczów idącą z zawarcia ugody, która staje się aktualnie mocno dyskusyjną kwestią.

Wzrost WIBOR warunkuje ugody?

Ryzyko kursowe jest dla Frankowiczów dokładnie tym, co dla złotówkowiczów wzrost stóp procentowych. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, kiedy Frankowicz staje przed trudną decyzją, w której żadne wyjście nie daje pewności, że sytuacja spłat kredytu w końcu się ustabilizuje. Zdecydowanie wyższe stopy procentowe na pewno nie pomagają w podjęciu tej decyzji, bowiem decyzja o ugodzie nie niweluje ryzyka, a jedynie zamienia jedno ryzyko na inne. Dostrzegalny jest wzrost rat kredytu zarówno frankowego, jak i złotowego. O dziwo, raty we franku szwajcarskim nie uległy tak dużym podwyżkom, jak raty kredytu złotówkowego przez wybijające się do góry stopy procentowe. Eksperci Kancelarii Frejowski CHF zwracają uwagę na fakt, iż sytuacja związana ze wzrostem stóp procentowych oraz niepewną przyszłością może być powodem do obaw oraz zniechęcenia Frankowiczów do zawierania ugód z bankami.

WIBOR popchnie Frankowiczów do złożenia pozwu?

Odczucia związane z propozycjami ugodowymi ze strony banków możemy z dużym powodzeniem określić, jako ambiwalentne, bowiem ugoda winna przynieść Frankowiczom wymierną korzyść, tymczasem – nikt nie daje takiego zapewnienia. Sprawdzonym rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie korzyści i zniwelowanie problemu z kredytem frankowym pozostaje nadal pozwanie banku. Sytuacja Frankowiczów na wokandach sądowych jest na tyle ugruntowana i ukierunkowana na wygrane kredytobiorców, że wartym uwagi rozwiązaniem zdaje się być walka o unieważnienie umowy. W ocenie specjalistów Kancelarii Frejowski CHF decyzja o zawarciu ugody winna być przemyślana bardzo szczegółowo oraz przeanalizowana z profesjonalnym pełnomocnikiem, ponieważ kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim. Nazbyt pochopna decyzja może spowodować, że Frankowicz zamknie sobie na zawsze drogę do dochodzenia roszczeń i w przypadku czarnego scenariusza zwiąże się jeszcze mniej korzystnym kredytem hipotecznym. Zdaje się, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie – ugody stracą na atrakcyjności jeszcze bardziej, a Frankowicze częściej będą decydować się na złożenie pozwu.

Skontaktuj się z nami w celu szczegółowego przeanalizowania Twojej sytuacji frankowej. Doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego frankowego kredytu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%