Zamknij

Wynajem mieszkania - jak rozliczyć?

14:12, 18.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:13, 18.08.2021

Zarobek pochodzący z wynajmu mieszkania jest przychodem od którego należy odprowadzić podatek dochodowy. W zależności od tego czy wynajem jest prowadzony w formie działalności gospodarczej, czy jako najem w formie prywatnej, sposób rozliczenia będzie wyglądał nieco inaczej. Jakie podstawowe kwestie warto wiedzieć pod tym względem?

Rozliczenie za pomocą ryczałtu

Najprostszym sposobem rozliczenia się z urzędem skarbowym jest tak zwana forma ryczałtu. Oblicza się ją w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Jest to wartość procentowa od kwoty sumarycznych zarobków za wynajem mieszkania lub mieszkań. Jeśli kwota dochodu w skali całego roku nie przekroczyła kwoty 100 tysięcy złotych to stawka podatkowa wynosi 8,5 proc. Jeśli zarobki są większe od tej kwoty to wtedy zwiększa się procentowy podatek do 12,5 proc. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że najlepiej będzie jeśli właściciel najmowanych mieszkań prowadzi działalność gospodarczą w której dokładnie ewidencjuje wszystkie wpływy. Jak łatwo się domyśleć taki sposób rozliczania się z fiskusem ma dużo większy sens w przypadku, gdy właściciel jako firma osiąga duże przychody z więcej niż jednego mieszkania na wynajem. Rozliczanie ryczałtu związane jest z wypełnieniem PIT-28.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na sprzedaż w Starej Iwicznej

Rozliczenie na zasadach ogólnych

W przypadku zasad ogólnych istnieje jedna stawka, która wynosi 17 proc., która obowiązuje do kwoty 85 528 złotych. W przypadku jeśli przekroczysz tą kwotę to urzędowi skarbowemu należy zapłacić 32 proc. od dochodów z kwoty powyżej 85 528 złotych. Widać wyraźnie, że jest to mniej korzystna opcja jak w przypadku ryczałtu, gdzie progi procentowe są znacznie niższe. Jednak w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych niebagatelne znaczenie ma tutaj to, że tylko w tej sytuacji można odjąć od kwoty dochodów koszty związane bezpośrednio z danym mieszkaniem. Może to być więc koszt remontu, odsetki kredytowe i inne. Jest to więc atrakcyjny sposób opłacania podatku dla osób, które ponoszą niemałe koszty związane z konkretnym mieszkaniem lub mieszkaniami i nieustannie inwestują. Oznacza to również, że w przypadku jeśli dochód w całym roku nie będzie przekraczał kwoty wolnej od podatku to właściciel mieszkań nie będzie zobowiązany zapłatą podatku. Są to jednak skrajne sytuacje, ale pozwalają jasno zauważyć, że ten typ rozliczeń jest korzystny w przypadku ryzykownych inwestycji w kosztowne remonty mieszkań, które mogą stać się dużym problemem dla właściciela. Jeśli ktoś planuje rozliczać się na zasadach ogólnych to musi wypełnić PIT-36.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%