Zamknij

Elektrociepłownie, na czym to polega

08:25, 13.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:25, 13.09.2022
pixabay pixabay

Elektrociepłownie to zakłady produkcji ciepła i energii elektrycznej. W zależności od surowca, którym się posługuje, wyróżniamy kilka rodzajów elektrociepłowni.  

Popularne elektrociepłownie 

Najpopularniejsze to:  

• elektrociepłownie węglowe – oparte na spalaniu węgla kamiennego lub brunatnego,  

• elektrociepłownie gazowe – wykorzystujące gaz ziemny,  

• elektrociepłownie na biomasę – wykorzystujące biomateriały roślinne lub zwierzęce,  

• elektrociepłownie atomowe – wykorzystujące energie jądrowe. Do największych polskich elektrociepłowni należą:  

• elektrociepłownia Bełchatów – największa w kraju i jedna z największych w Europie,  

• elektrociepłownia Jaworzno III – druga co do wielkości w kraju,  

• elektrociepłownia Opole – największa w Polsce elektrociepłownia na biomasę,  

• elektrociepłownia Kozienice – trzecia co do wielkości w kraju.  

Ciekawe informacje można znaleźć na http://busi-ness.com.pl  

Jak działa elektrociepłownia  

W zależności od rodzaju elektrociepłowni, sposób jej działania może się nieznacznie różnić. Najprostszy schemat działania elektrociepłowni przedstawia się następująco: 1. Spalanie surowca w kotle – w kotle spalany jest węgiel, gaz, biomasa lub inny surowiec. 2. Przetwornica ciśnienia – ciepło uwalniane podczas spalania surowca przekazywane jest do wody, która jest przepompowywana do wysokociśnieniowej przetwornicy ciśnienia. 3. Turbina – przetwornica ciśnienia przekazuje ciepło do wody w turbinie, która jest wykorzystywana do jej napędu. 4. Generator – turbina napędza generator, który wytwarza energię elektryczną. 5. Ciepłownia – część ciepła uwalnianego podczas spalania surowca jest wykorzystywana do ogrzewania budynków w okolicy (ciepłownia).  

Schemat działania elektrociepłowni  

Schemat może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju używanego surowca. Korzyści wynikające z budowy elektrociepłowni Budowa elektrociepłowni wiąże się z wieloma korzyściami dla społeczeństwa. Przede wszystkim jest to źródło energii cieplnej i elektrycznej, które jest niezwykle ważne dla funkcjonowania gospodarki. Dodatkowo elektrociepłownie przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz poprawiają jakość powietrza w okolicach. Inwestycja w elektrociepłownie przyczynia się również do rozwoju gospodarczego regionu, w którym się znajduje. W okolicach elektrociepłowni powstają nowe miejsca pracy, a także rozwijają się usługi i infrastruktura. Elektrociepłownie są więc bardzo ważnym elementem gospodarki, które przyczyniają się do jej rozwoju. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%