Zamknij

Jubileusz 300-lecia kościoła w Bliznie

12:54, 09.08.2021 A.M Aktualizacja: 15:28, 09.08.2021
Skomentuj

 

 

Stoi na skraju dwóch dróg. Drewniany, mały kościółek w Bliznie w parafii Szczutowo od lat przyciąga wiernych, którzy proszą o wstawiennictwo św. Wawrzyńca. W tym roku udało się zorganizować uroczystości związane z 300. rocznicą konsekracji kaplicy.

 

Pandemia pokrzyżowała zeszłoroczne plany obchodów jubileuszowych, ale nie zapomniano o nich. Przed południem, 8 sierpnia 2021 r., mężczyzna w amarantowym, czy jak dzisiaj byśmy powiedzieli - czerwonym stroju, stanął przed licznie zgromadzonymi wiernymi i powitał ich mową niczym ze stronic Sienkiewiczowskich powieści.

— Kłaniam się gościom od Płocka i Sierpca jadącym i uwagę ich zwracam, że mijając rzekę Skrwę, z pięknego Mazowsza na Ziemię Dobrzyńską wjechali. Pozdrawiam też ziomków od strony Lipna i Rypina, przybyłych jako dobrzyniaków, takoż jak ci pierwsi, świadomych miejsca swego urodzenia i przywiązanych do tradycji ojców”— powiedział Andrzej Szalkowski, historyk, dyrektor rypińskiego Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.

Na uroczystość przybyli biskup Piotr Libera, przedstawiciele Kapituły Katedralnej w Płocku, Kapituły Kolegiackiej w Pułtusku, Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku, księża pracujący w płockiej Kurii, ks. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, proboszczowie sanktuariów w Niepokalanowie, Oborach, Skępem, Sierpcu, księża z dekanatu sierpeckiego, posłowie Anna Cicholska i Waldemar Olejniczak, przedstawiciele władz samorządowych powiatu sierpeckiego na czele z przewodniczącym Rady Przemysławem Burzyńskim i starostą Andrzejem Cześnikiem, powiatu rypińskiego na czele ze starostą Jarosławem Sochackim, wójt gminy Szczutowo Andrzej Twardowski oraz radni Rady Gminy, wójt gminy Zawidz Dariusz Franczak, wójt gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński, burmistrz Sierpca Jarosław Perzyński, przedstawiciele wojska, policji i straży, wierni z okolic, wypoczywający letnicy. Podniosłość chwili podkreśliły liczne poczty sztandarowe.

 

Pustynia z kaplicą

Andrzej Szalkowski przedstawił historię świątyni, kreśląc barwne opisy sąsiedztwa i samego kościółka, z pietyzmem pochylając się nad szczegółami nazewnictwa miejsca i początków fundacji.

— To zaś miejsce, na którym stanęliśmy dzisiaj, Pustynią zwane było. Tak. Wśród miejscowości nad Jeziorem Szczutowskim w źródłach historycznych wymieniana jest osada włościańska Pustynia o powierzchni 2 morgów (czyli około 0,6 ha), mająca jeden dom, 17 mieszkańców i, co ważne, kaplicę — opowiadał dyrektor Szalkowski.

Kaplica św. Wawrzyńca, stara, drewniana, należąca do najmniejszych w tej części Polski, została ufundowana w 1720 roku przez jednego z możniejszych ludzi tamtych czasów w regionie, Mikołaja Kępskiego herbu Jastrzębiec, właściciela między innymi sąsiedniego Blizna. Kaplica miała niewielkie i niebogate wyposażenie.

— Na 10 sierpnia licznie się tu lud zbiera z okolicy, na odpust św. Wawrzyńca, gdzie odprawia się nabożeństwo przy zebraniu kilkunastu kapłanów, a kazanie głosi się na cmentarzu, dawniej we drzwiach — mówił Andrzej Szalkowski.

Dzisiaj kościółek, przytulony do lasu, na skraju drogi, licznie odwiedzają podróżni, których Wawrzyniec jest patronem, a święty spogląda na nich ze starego, najprawdopodobniej osiemnastowiecznego, obrazu umieszczonego w ołtarzu.

 

Oto jest bogactwo kościoła

Mszę świętą, będącą dziękczynieniem za wszelkie łaski, odprawił biskup ks. Piotr Libera. Podczas kazania biskup wspominał postać świętego Wawrzyńca.

— W trzecim wieku, w wieku największych prześladowań chrześcijan, św. Wawrzyniec był w Rzymie diakonem, któremu ówczesny papież zlecił opiekę nad ubogimi. Dlatego na waszym obrazie święty Wawrzyniec stoi ubrany w czerwoną diakońską dalmatykę z palmą męczeństwa w prawej dłoni. Z tyłu po jednej stronie widnieje słup z łańcuchami, symbol prześladowań, a po drugiej łuna, dopalające się drwa i być może krata. Wawrzyniec zginął na tym okrutnym narzędziu kaźni za to, że gdy poganie zażądali od niego skarbów kościoła, zgromadził przed urzędnikiem wszystkich ubogich Rzymu i wykrzyknął „oto jest skarb kościoła” — powiedział biskup.

Wawrzyniec pozostał w pamięci Kościoła jako wybitny przedstawiciel kościelnej caritas — miłosiernej miłości.

Podczas mszy świętej księża, przedstawiciele władz i organizacji, wierni, złożyli dary m.in. ornaty, stuły, kielichy, monstrancję, świece, organy elektryczne, deskę z jubileuszowym grawerem, a także dożynkowe wieńce i kosze z owocami i warzywami.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja wokół kościoła.

 

25 lat pasterzowania ks. Mariana

W 2021 roku mija 25 lat od kiedy proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Szczutowie został ksiądz Marian Orzechowski. Biskup Piotr Libera zwrócił uwagę, że nieczęsto się zdarza, by tak długo duszpasterzować w jednej parafii.

— Idź dalej, drogi bracie, drogą swojego powołania z hymnem psalmisty na ustach „Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, Jego chwała będzie zawsze na moich ustach. Dusza moja chlubi się Panem, niech słyszą to pokorni i niech się weselą. Wysławiajcie razem ze mną Pana, wspólnie wywyższajmy Jego imię” — mówił biskup.

Życzenia w imieniu wiernych złożyli przedstawiciele chóru Kantata, który swoim śpiewem uświetnił mszę świętą. Specjalnie dla proboszcza zaśpiewano: „Wszystkiego dobrego życzymy, życzymy, i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez ręce Maryi”.

— Kiedy obejmowałem liturgicznie parafię, to odwołałem się do słów Jana Pawła II „ducha nie gaście”. Powiedziałem wtedy: kochani, jeśli ducha nie zgasicie, to wspólnie coś dobrego możemy zrobić. Panu Bogu dziękuję, bo mogę powiedzieć, że w swoim sercu tego ducha nie zgasiłem i nie zgasiłem tego ducha w waszych sercach. Za to jestem Opatrzności bardzo wdzięczny. Nieraz jestem bardzo zmęczony, ale nie wypalony. Dziękuję Bogu i proszę o modlitwę – powiedział ks. kanonik Marian Orzechowski.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%