Zamknij
REKLAMA

Czuwaj!

20:09, 24.10.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

fotografia z uroczystości z okazji 40-lecia nadania imienia Janusza Korczaka sierpeckiemu Hufcowi ZHP oraz przekazania nowego sztandaru

 

 

Należę do pokolenia, które w większości należało do harcerstwa. Klasy tworzyły drużyny, a w poniedziałki chodziło się do szkoły w mundurze. Były zbiórki, ogniska, harcerskie obozy.

Parę wspomnień mocno powróciło, gdy w sobotę w parku Janusza Korczaka żegnano stary sztandar Hufca ZHP Sierpc. Na przykład Rajd Wisła, na którym to przypadkiem znalazłam się nie jako uczestnik, ale jako ten, kto ma oceniać wykonanie zadań - równie przypadkiem zabłądziliśmy i pół nocy szliśmy lasem. Tych, którzy nie mieli takiej przyjemności, zapewniam, że las wtedy wygląda zupełnie inaczej. Pamiętam spanie w śpiworach na gołych deskach na chybocącej się na rzece starej łodzi, warty przy pomnikach, wędrówki wzdłuż Sierpienicy w poszukiwaniu jej meandrów, płonące ogniska i harcerskie piosenki.

Podobno harcerzem jest się na zawsze, bez względu na to, czy nosi się mundur, zdobywa odznaki, kolejne stopnie. Gdzieś w tym tkwi prawda, gdzieś tam kołacze się w głowie prawo harcerskie i stwierdzenie „na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”. Nadal uważam, że kilka lat, podczas których chodziłam w mundurku, sporo mnie nauczyło. Dyscypliny, tak potrzebnej, gdy brakuje motywacji; radości z odkrywania, że coś można, mimo że uważało się, iż to jest niewykonalne, zaufania i wiary, że pomagać warto i trzeba, nawet jak czasem przy okazji „oberwie się po łapach”.

Chociaż czasy się zmieniły, nadal są chętni do noszenia szarych mundurów, spania w namiotach, całodziennych wypraw w nieznane. Dziś osiągnięciem jest, że dzieciaki zapomną na kilka godzin o komórkach albo używają ich do celów innych niż gry i lajkowanie głupawych postów. Harcerzom udaje się nadal przyciągać dzieciaki, pokazywać im piękno natury, sprawiać, że chcą poznawać historię swoich przodków, biegać po bezdrożach w poszukiwaniu wskazówek do wykonania kolejnych zadań, a przede wszystkim być razem, tworzyć, poznawać, chcieć.

Jestem pod wrażeniem instruktorów, którzy stworzyli harcerstwo to dzisiejsze - jest szczególnym połączeniem tradycyjnych wartości i nowoczesności. Nadal ważne są sumienność, tolerancja czy patriotyzm. Lecz udało się stworzyć Ruch na miarę XXI wieku. Harcerze wciąż biegają po lasach, ale często nie z kompasem czy mapą, ale z GPS-em. W ramach nauki patriotyzmu czczą bohaterów II wojny światowej, ale też wiedzą, że patriotyzm to dobra nauka w szkole i segregacja śmieci. Korzystają z socjal mediów, by pokazać, czym się zajmują.

Z okazji 40-lecia nadania imienia Janusza Korczaka sierpeckiemu Hufcowi ZHP oraz przekazania nowego sztandaru życzę wszystkim harcerzom, by pasja w tworzeniu nowych, dobrych rzeczy, odkrywaniu nieznanych lądów i chęć dokonywania zmian w życiu swoim i całej społeczności zawsze im towarzyszyła, także wtedy, gdy mundur już nie będzie wisiał w szafie.

Zobacz też: Nowy sztandar dla Hufca ZHP Sierpc

 

(A.M)

redaktor naczelna Ekstra Sierpc Wiadomości Lokalne, mol książkowy, wegetarianka, kocha prokrastynację, od lat związana z TKKF ,,Kubuś", okazjonalnie miłośniczka gotowania i pieczenia, albo gdzieś biegnie, albo pisze

Anna Matuszewska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

stanisławstanisław

0 0

Niech Pani zacznie od siebie żeby o czymś mówić trzeba być w porządku względem siebie. 21:20, 10.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone