Zamknij
REKLAMA

Miłującym spokój

10:45, 25.02.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

Kiedy zobaczyłam notatkę z „Życia Sierpeckiego” z 1929 r., opublikowaną na fanpage-u Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, nie mogłam się oprzeć, by o niej tu nie wspomnieć. Jeden z redaktorów tak podsumował luty w naszym powiecie (zachowana została oryginalna pisownia): „Ubiegły miesiąc luty odznaczył się w tym roku rzadkiemi u nas mrozami i znacznemi opadami śnieżnemi. Zaspy śnieżne utrudniły komunikację nawet na kolejach. Pomiędzy Sierpcem i Nasielskiem kilka pociągów ugrzęzło w śniegu i musiano je odkopywać. Od 103 lat nie notowano u nas takich mrozów. Nic dziwnego że nie byliśmy na nie przygotowani i ponieśliśmy straty. Marzły nietylko kartofle w piwnicach, ale inwentarz w źle opatrzonych oborach, a nawet był wypadek zamarznięcia 4 indyków, wiezionych na targ. Źle było i z opałem, szczególnie w miastach.

Warunki te odbiły się ujemnie na życiu społecznem w naszym powiecie, a wiemy, że rozpęd tego życia przy sprzyjających okolicznościach nie jest amerykański.

Wiele zebrań nie doszło do skutki – zła droga odstraszała. Pogłoski o wilkach okazały się nieprawdziwe.

Miłujący spokój niech będą pocieszeni; w miesiącu lutym 1929 r. w pow. sierpeckim żadna nowa organizacja społeczna nie powstała, a istniejące niczem nazewnątrz nie zaznaczyły swojej obecności”.

Minęło dziewięćdziesiąt lat. Miłujący spokój nie są pocieszeni. W lutym 2019 r. nie mieliśmy wyjątkowych opadów śniegu, szynobusów nie trzeba było odkopywać z zasp. W składach opału nie brakuje towaru, miejska Ciepłownia nie odnotowała poważniejszej awarii, czasem narzekali posiadacze samochodów, którym rano przyszło skrobać szyby białe od mrozu. Co do indyków, trudno się wypowiadać, bo dawno żadne żywe na rynku się nie pojawiły.

O wilkach ostatnio przycichło, chociaż kolejne zdjęcia udało się im zrobić dzięki fotopułapce.

Pogoda nie odstraszała, więc rozmaite zebrania się odbywały. Na wioskach trwają wybory nowych sołtysów i rad sołeckich. Do Sierpca, w ramach spotkań „Podwieczorek z gwiazdą”, przybyła aktorka Magdalena Zawadzka. W sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa można było zobaczyć spektakl „Pół na pół”, w którym zagrali Piotr Szwedes i Piotr Polk.

W szkołach też nie jest lepiej. Kilka placówek przystąpiło do programu Erasmus+. Korzystając z zimy, uczniowie jeżdżą na ,,białe szkoły". A obrońcom szkół w Osieku i Słupi udało się przekonać Radę Gminy Zawidz do niepodejmowania decyzji o zamknięciu tych szkół.

Odbyły się dwa spotkania noworoczne: miejskie i powiatowe, podczas których politycy lokalni i ci „ze świata” mieli okazję pochwalić się, ponarzekać, znaleźć partnerów do współpracy, podziękować, czyli uprawiać politykę dla dobra mieszkańców.

O powstaniu nowych organizacji społecznych na terenie powiatu sierpeckiego w lutym nie było głośno. Ale miłujący spokój spokojnie spać nie mogli. W powiecie rozstrzygano konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, które to chcą przeprowadzać konkursy, turnieje, festyny, organizować spotkania, przyczyniać się do wzrostu bezpieczeństwa, wyciągać z domów największych domatorów, organizując im czas.

Miłujących spokój nie ucieszył fakt, że karnawał w pełni. Wiele osób bawi się na balach, dzieciaki szaleją na choinkowych zabawach. Przed nami jeszcze tłusty czwartek i ostatki, więc będzie jeszcze trochę czasu na zabawę w rytmach samby i walca.

Nadziei, że powróci spokój roku 1929 nie ma. Miłującym spokój pozostało już tylko przedefiniować słowo „spokój”, wyłączyć komputery i telefony, zaszyć się pod kocem z książką w papierowym wydaniu i mieć nadzieję, że nikt z ofertą wspaniałego odkurzacza, co to sam sprząta wszystkie pyłki, bakterie i warczy na obcych, albo garnków, które same gotują, siekają, obierają i nawet znaczki na listy przyklejają, nie zacznie pukać do drzwi.

fot. notatki Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca

 

(A.M)

redaktor naczelna Ekstra Sierpc Wiadomości Lokalne, mol książkowy, wegetarianka, kocha prokrastynację, od lat związana z TKKF ,,Kubuś", okazjonalnie miłośniczka gotowania i pieczenia, albo gdzieś biegnie, albo pisze

Anna Matuszewska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone