Zamknij

Słoneczna Jedyneczka - z kart historii

00:31, 29.01.2020 opr. red., fot. PDDMS, archiwum prywatne Aktualizacja: 21:49, 29.01.2020

 

 

 


 

 


Poniższe opracowanie pochodzi z biuletynu „Słoneczko” nr 14 z 22 maja 2010 r. wydanego z okazji nadania imienia Miejskiemu Przedszkolu nr 1 nazwy Słoneczna Jedyneczka i zostało do nas przesłane przez rodziców przedszkolaków.
 

 

Z kart historii

W pierwszych latach niepodległości organizacją przedszkoli zajęły się obok władz państwowych także organizacje społeczne. Nasza „Jedyneczka” powstała na początku lutego 1945 r. i nosiła nazwę Państwowe Przedszkole Nr 1. Było to pierwsze przedszkole w Sierpcu. Początkowo mieściło się ono w budynku pani Barbary Kwaśniewskiej, przy ulicy Stodólnej – dziś Narutowicza. Dom ten znajdował się w pięknym ogrodzie. Obecnie w tym miejscu znajduje się osiedle bloków mieszkaniowych. W pokojach tego domu mieściły się 4 oddziały przedszkolne. W budynku tym zajęcia prowadzono tylko do wakacji 1945 roku.

Od lutego do września 1945 roku kadra pedagogiczna i personel gospodarczy pracowali społecznie, nie otrzymując żadnego wynagrodzenia za pracę. Pracownicy sporadycznie otrzymywali po kilogramie mąki, kaszy z darów w ramach rekompensaty za wynagrodzenie. Obsługę gospodarczą w pierwszych miesiącach sprawowała rodzina niemiecka.

Od 1 września 1945 roku przedszkole przeniesiono do „Domu Katolickiego” przy ulicy Wojska Polskiego 1, w którym placówka funkcjonowała do 31 sierpnia 2007 roku. Początkowo przedszkolu przydzielono 2 sale dla około 100 dzieci. Było więc bardzo ciasno i praca odbywała się w bardzo trudnych warunkach. Zajęcia trwały 5 godzin. W październiku 1945 roku udostępniono kolejne 2 sale i w kolejnych latach do przedszkola uczęszczało 120 dzieci w 4 oddziałach. Na jednej z sal ustawiono piecyk do ogrzewania, na którym jednocześnie gotowano dla dzieci kawę, mleko lub kaszę, w zależności od tego, co otrzymywano z darów zagranicznych. Suchy prowiant dzieci przynosiły własny.

Pierwszą kierowniczką po wojnie była Pani Janina Samborska – od lutego 1945 roku do końca sierpnia 1946 roku. W skład rady pedagogicznej wchodziły: Pani Jadwiga Paprocka, Pani Walentyna Lisowska (obie z pełnymi kwalifikacjami pedagogicznymi) oraz Pani Teodora Chmielewska. Od roku 1946 zatrudniono kucharkę, którą była Pani Janina Lipińska związana z placówką przez kolejne 11 lat.

W pierwszych latach po wojnie wyposażenie było dość prymitywne. Były to meble pozostałe z biur administracji okupanta, które dostosowano do potrzeb przedszkola. Fundusze na pełne funkcjonowanie przedszkola zdobywano przez organizowanie: ulicznej zbiórki pieniężnej, zabaw i majówek. Stolarze Pan Wierzbicki i Pan Runowicz ofiarowali klocki dla dzieci zrobione z odpadów drewna. Wykorzystywano też szpulki po niciach, pudełeczka od zapałek, kasztany, żołędzie – inne pomoce wykonywały wychowawczynie. W pierwszych miesiącach zajęcia odbywały się wg programów własnych, układanych przez nauczycielki. Dzień rozpoczynał się wspólną modlitwą. Do zajęć włączono dużo pogadanek na tematy religijne, przyrodnicze, higieniczne i obyczajowe. Organizowano zabawy rytmiczne, ruchowe i spacery.

W roku 1963 w związku z przekazaniem izby lekcyjnej na kotłownię dla kina „Jutrzenka” zmniejszono liczbę oddziałów do trzech i tak pozostało do dziś. W latach 1945-1951 „Jedyneczka” była jedynym przedszkolem w mieście.

Od 1967 roku przedszkole miało również wsparcie ze strony zakładu opiekuńczego Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu, która wspierała finansowo placówkę.

W latach 60-tych przedszkole otrzymało plac zabaw dla dzieci mieszczący się na łąkach za budynkiem byłego Żłobka. Przez wiele lat stanowił on wspaniały azyl dla rozwoju ruchowego i zabaw na powietrzu dla naszych przedszkolaków.

W związku z reformą samorządową w roku 1993 placówka zmieniała nazwę na Miejskie Przedszkole Nr 1 w Sierpcu.

Gdy 1999 roku władze miasta rozpatrywały możliwość likwidacji placówki, rodzice zorganizowali Społeczny Komitet obrony przedszkola, który w kwietniu 2000 roku przekształcił się w Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola Nr 1 „Nasze Dzieci”. Dzięki temu, także przy wsparciu grupy radnych placówka pozostała.

Mimo trudnych warunków lokalowych personel placówki stworzył wspaniałą, ciepłą i rodzinną atmosferę. Przez lata placówka cieszyła się i cieszy nadal doskonała opinią w społeczności lokalnej.

Od 1 września 2007 roku rozpoczął się nowy rozdział w życiu placówki. W październiku 2007 roku przedszkole obchodziło uroczystość przeniesienia placówki do nowej (obecnej) lokalizacji przy ul. Kwiatowej 4.


(opr. red., fot. PDDMS, archiwum prywatne)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

b.k.b.k.

0 0

Jestem DUMNYM "absolwentem" TEGO przedszkola !!! ? "Edukację" w nim zakończyłem w 1960 r. Tyle znajomych twarzy na przedstawionych zdjęciach ... ❤️ ZAPOMNIELIŚCIE DODAĆ, ŻE NAJATRAKCYJNIEJSZYMI ZAJĘCIAMI BYŁY ... WYCIECZKI "NA BIAŁE GÓRY" ... ?? 13:31, 29.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mistral1971Mistral1971

0 0

W dniu dzisiejszym na Radzie Miasta pod przewodnictwem p.Perzynskiego rada zagłosowała za likwidacją przedszkola ,najstarszego przedszkola w Sierpcu Gratulacje !!!!! .??? 18:20, 29.01.2020


reo
0%