Zamknij
REKLAMA

Mogiła powstańców styczniowych w Szczutowie

12:20, 20.07.2019 | A.M

 

Na cmentarzu parafialnym w Szczutowie znajdowały się dwie mogiły powstańców styczniowych, którzy polegli podczas bitew w okolicznych lasach. Jedna z nich była przy ogrodzeniu, na drugiej, tuż przy wejściu, stał pomnik. W tym roku przeniesiono szczątki bohaterów, by spoczęli razem w jednym grobie.

Od wielu lat uroczystości patriotyczne w Szczutowie są związane z Pomnikiem Powstańców Styczniowych. To przed nim są składane wieńce i zapalane znicze, m.in. z okazji Święta Niepodległości i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym miejscu odbywają się modlitwy za poległych o wolność ojczyzny. Pomnik znajduje się w centralnym miejscu cmentarza. Został on poświęcony 16 maja 1930 r. przez ks. biskupa Leona Wetmańskiego. W 2017 r. dokonano jego odnowienia. Pojawiły się tablice, na których znalazły się opisy bitew toczonych w pobliżu Szczutowa podczas powstania styczniowego oraz nazwiska 23 z 34 powstańców, którzy zginęli 9 lipca 1863 r. pod Czumskiem, Urszulewem i Szczutowem w bitwie z wojskiem carskim.

23 lutego 2019 r. proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Szczutowie ks. Marian Orzechowski w trosce o należyty szacunek dla powstańców zdecydował o przeniesieniu pod pomnik doczesnych szczątek powstańców z drugiego grobu, który był grobem ziemnym i znajdował się pod płotem cmentarza. Teraz bohaterowie spoczywają już w jednej mogile.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA