Zamknij
REKLAMA

Władysław Iżykowski – żołnierz Armii gen. Władysława Andersa

14:51, 17.06.2019 | A.M
REKLAMA

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca przygotowała wystawę o mieszkańcach Sierpca i powiatu sierpeckiego, którzy znaleźli się w II Korpusie Polskim. Dzięki uprzejmości dyrektora Pracowni Michała Webera możemy przybliżyć biogramy i pokazać niezwykłe zdjęcia i pamiątki po żołnierzach generała Andersa.

 

Władysław Iżykowski

urodził się 12 marca 1921 r. w Niemczech. W 1924 r. wrócił z rodziną do Polski. W Sierpcu ukończył szkołę podstawową. W latach 1938 – 1939 pracował w PKP w Sierpcu. W 1940 r. został wywieziony na roboty do Niemiec, uciekł po 5 miesiącach do Polski. Od grudnia 1940 r. – marzec 1941 r. był więziony w Brodnicy. Od 1942 r. przebywał na terenie dzisiejszego Gdańska, skąd został wywieziony do „banzugu” na roboty kolejowe. W marcu 1943 r. wywieziony do środkowej Grecji – tam nawiązał kontakt z greckim ruchem oporu ELAS (Greckie Ludowe Wojsko Wyzwoleńcze), gdzie dołączył do partyzantów i wcielono go do X Dywizji Partyzanckiej w górach Karpinis, do Batalionu Śmierci „Tagma Thanatu”, organizacji walczącej z faszystami, do kompanii polskiej, której dowódcą był ppor. Malinowski, a po jego śmierci Jan Soroka. Brał udział w walkach z Niemcami na odcinku Lamia-Larisa do portu Wolos. W sierpniu 1943 r. ranny w czasie zdobycia bunkrów w Ipati.

 

Ze szpitala w Grecji był ewakuowany do III Korpusu Polskiego koło Ismaili w Egipcie. W marcu 1944 r. wysłany do II Korpusu Polskiego do Włoch pod pseudonimem Józef Górski. 


Miał wziąć udział w decydującej bitwie pod Monte Cassino, ale podczas podróży dostał ataku wyrostka i był operowany. Z jego drużyny przeżyło tylko 2 żołnierzy. W lipcu brał udział w bitwie pod Ankoną – ranny i odesłany do szpitala w Szkocji. Do 8 maja 1945 r. w Armii Andersa, przebywał w Anglii. Powrócił do Polski w lutym 1946 r. Prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa za to, że walczył za „panów”.

 

Zmarł 18 maja 2000 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Sierpcu.

 

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone