Zamknij
REKLAMA

Dziecko i quad. Czy to dobry pomysł?

18:08, 29.03.2019 | IP KWP Radom/KPP Sierpc Aleksandra Szarwińska/ opr. red.
Skomentuj
REKLAMA

Policja apeluje do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz zwracali uwagę, jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy. Quad to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom, nie zwracając uwagi na brak uprawnień,umiejętności czy kasku ochronnego.

Takiego zachowania nie można nazwać inaczej, jak skrajną nieodpowiedzialnością. Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nieposiadająca uprawnień, a więc nieznająca przepisów ruchu drogowego, wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną, wprost pod samochód. Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że niejednokrotnie ułamek sekundy decyduje o życiu.

Zdarzenia, w których uczestniczą kierujący tymi pojazdami, są dobitnym przykładem, jak niebezpieczne w rękach dzieci mogą być maszyny typu quad. Warto w tym miejscu przypomnieć, że quadem kierować może osoba powyżej 14 roku życia, posiadająca stosowne uprawnienia. Powierzanie sterów tego typu pojazdów dzieciom w nieodpowiedniego wieku i bez przeszkolenia często kończy się tragicznie.

Apelujemy do rodziców o odpowiednie zabezpieczanie quadów przed dziećmi, bowiem to dorośli ponoszą prawne konsekwencje przy takich zdarzeniach. Osoba dorosła, widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada, powinna zdecydowanie zareagować, unikając tym samym przykrych, a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń.

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak, że quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.

Aby wiosna kojarzyła się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią, zachowajmy szczególny nadzór nad swoimi pociechami.

Zobacz też: Tragiczny finał przejażdżki quadem. Nie żyje 14-latek

 

(IP KWP Radom/KPP Sierpc Aleksandra Szarwińska/ opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA