Zamknij

.Boże Ciało w Sierpcu

16:00, 16.06.2022 . Aktualizacja: 22:05, 16.06.2022
Skomentuj

 

 

Po trzech latach pandemii katolicy z trzech sierpeckich parafii znów powrócili do tradycji wspólnego obchodzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała. Cztery ołtarze stanęły przy czterech kościołach w naszym mieście.

 

Boże Ciało to jedno z największych katolickich świąt. W Polsce obchodzone jest od ponad 700 lat. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

 

Dogmat o transsubstancjacji

W 1215 roku podczas Soboru Laterańskiego IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości, takich jak smak, wygląd, forma itp. Święto eucharystyczne przypadało w tym okresie w Wielki Czwartek, czyli w momencie, kiedy Jezus po raz pierwszy dokonał przemiany chleba i wina w swoje Ciało i Krew. Święto Bożego Ciała było efektem objawiań, które miała przeorysza zgromadzenia augustianek w Mont Cornillon koło Liege, św. Julianna z Cornillon. Miał jej się ukazać Chrystus, który chciał ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Miało mieć ono charakter radosny i dziękczynny. W 1246 r. odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna w dniu wskazanym w objawieniach. 11 sierpnia 1264 roku papież Urban ogłosił bullę Transiturus de hoc mundo, na mocy której Boże Ciało stało się świętem całego Kościoła. W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od 1320 roku, kiedy to biskup Nankier ustanowił je dla diecezji krakowskiej.

 

Publiczne wyznanie wiary

W 2022 roku Boże Ciało wypadło 16 czerwca. W procesjach wierni kościoła katolickiego przeszli ulicami miast i wsi, manifestując swoją wiarę. W Sierpcu po trzech latach pandemii, kiedy to każda parafia osobno świętowała Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znów wszyscy je wspólnie obchodzili. Najpierw odbyła się msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Później ruszyła procesja. Sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty, wierni szli obok celebransa niosącego monstrancję z Eucharystią, śpiewając, modląc się i wychwalając imię Boga.

— O Boskie Ciało, dziś Twoje święto, ku czci Twej wielki pochód rozwinięto. Rzesza Twych wiernych jak rzeka wezbrana zgodnymi chóry wielbi swego Pana — śpiewali wierni.

Zgodnie z tradycją postawiono cztery ołtarze, przy których czytane były związane z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Pierwszy ołtarz znajdował się w pobliżu klasztoru. Przygotowało go Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii św. Benedykta. Drugi ołtarz przy kościele pw. Świętego Ducha ubrały grupy parafialne z parafii św. Wita, Modesta i Krescencji, trzeci, przy kościele farnym - NSZZ Solidarność. Czwarty ołtarz stanął przy kościele szkolnym. Procesja zakończyła się błogosławieństwem i podziękowaniami dla tych, którzy ją przygotowali i uczestniczyli w niej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%