Zamknij

Dzieci mają głos

02:38, 07.06.2022 . Aktualizacja: 13:33, 07.06.2022
Skomentuj

 

 

Psi park, sierpecki telefon zaufania, możliwość korzystania z komórek podczas przerw — to tylko niektóre z postulatów, jakie zgłaszali przedstawiciele młodego pokolenia sierpczan podczas obrad Dziecięcej sesji Rady Miejskiej Sierpca.

 

1 czerwca 2022 r. to historyczna data w dziejach sierpeckiego samorządu. Po raz pierwszy zwołano Dziecięcą Sesję Rady Miejskiej. Radni zostali wybierani w trzech szkołach podstawowych. Dwójkę reprezentowali Amelia Babecka, Klaudia Gronczewska, Sara Kobyłecka, Jonatan Kuskowski, Adam Maliszewski, Jakub Pacek, Kornela Sinkiewicz. Przedstawicielami Trójki byli Natalia Chęcińska, Alan Dębowski, Maria Kędzierska, Kacper Kuciński, Bartosz Lewandowski, Kamil Perzyński. Uczniowie I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu zdecydowali, że w ich imieniu przemawiać będą Sylwia Placek i Zofia Szablewska.

 

Klucz do miasta

Sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej Sierpca Dariusz Malanowski. Odczytał rotę ślubowania, którą podczas pierwszej sesji składają radni i odebrał ślubowania od każdego z młodych przedstawicieli społeczności szkolnych. Nowi radni odebrali pamiątkowe certyfikaty z rąk przewodniczącego i burmistrza Jarosława Perzyńskiego. I Dziecięca Rada Miejska Sierpca rozpoczęła rządy po przekazaniu im przez włodarzy symbolicznego klucza do miasta. Przewodniczącą rady została Klaudia Gronczewska, a wiceprzewodniczącymi Sylwia Placek i Bartosz Lewandowski.

 

Złote lata Sierpca

Obrady rozpoczęto od wysłuchania referatu dyrektora Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca Michała Webera, który przedstawił historię powstania „Miasta ze smakiem”. Dokładnie nie wiadomo, w którym miejscu osiedlili się pierwsi osadnicy. Wskazuje się na trzy potencjalne lokalizacje: górę Kokoszki, okolice fary oraz rozwidlenie ulic Piastowskiej i Płockiej przy poczcie. Dyrektor opowiadał o lokacji miasta i jego zabytkach: o najstarszym, nieistniejącym już, kościele św. Wawrzyńca, o kościele pw. św. Wita, Modesta i Krescencji, w którego murach można odnaleźć kamienie z pogańskimi znakami, o cudownym objawieniu, jakie miał kleryk Andrzej na wzgórzu Loret. Michał Weber wspominał również o złotym wieku w dziejach miasta, które nastąpiło po wybudowaniu klasztoru. Sierpc był wtedy bardzo bogatym miastem. Stać je było nawet na wybudowanie kościoła św. Ducha, który służył wyłącznie jako przytułek dla ubogich i szpital dla chorych.

 

Interpelacje i zapytania

Uczniowie dzielili się swoimi pomysłami dotyczącymi zmian, jakie chcieliby dokonać w szkole, na osiedlu, w mieście. Były pomysły, by stworzyć schronisko dla zwierząt, by powstały fotopułapki, które pozwolą złapać tych, co wyrzucają śmieci gdzie im się podoba, by powstały wypożyczalnie rowerów i elektrycznych hulajnóg. Młodzi radni uważają, że potrzeba jest więcej ścieżek rowerowych, miejskiej plaży oraz letniego kina plenerowego. Przydałby się też sierpecki telefon zaufania. Najbardziej jednak spodobał się pomysł stworzenia psiego parku - miejsca, gdzie będzie można wyprowadzać czworonożnych przyjaciół.

Na zakończenie sesji z pytaniami od młodych radnych musiał się zmierzyć burmistrz Jarosław Perzyński. Łatwo nie było. Pytania były różne, od osobistych o dzieciństwo i powody, dla których został burmistrzem, po te stricte związane z zarządzaniem miastem: co będzie w budynku dworca PKP, czy będzie kładka na wyspę na Jeziórkach, dlaczego nie ma budżetu obywatelskiego w Sierpcu. Młodzi radni pytali również o możliwość powołania Dziecięcej Rady Miejskiej w Sierpcu na stałe. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste, bowiem wymaga zmian w statucie Miasta. Przewodniczący Dariusz Malanowski i burmistrz Jarosław Perzyński obiecali, że postarają się, by obrady DRM odbywały się cyklicznie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%