Zamknij

700 lat lokacji miasta Sierpca

08:23, 24.05.2022 . Aktualizacja: 09:41, 24.05.2022
Skomentuj

 

 

Sierpc jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Przez siedemset lat jego historię tworzyło prawie dwadzieścia pięć pokoleń mieszkańców: Polaków, Żydów, Niemców, Rosjan. Wielkie świętowanie jubileuszu lokacji miasta Sierpca było okazją, by pochwalić się przeszłością i zadbać o przyszłość.

 

8 maja 1322 r. w Gąbinie książę płocki Wacław zawarł układ z biskupem płockim Florianem z Kościelca zwanym Laskarym, na mocy którego Sierpc i kilka okolicznych wiosek przeszło we władanie biskupów płockich. Książę wyraził zgodę na budowę zamku i opasanie go murem. Seprcz (tak zapisano nazwę Sierpca w tym dokumencie) miał być lokowany na prawie średzkim i zwalniać mieszkańców od jurysdykcji książęcej. Siedemset lat później mieszkańcy i goście razem cieszyli się świętem miasta. Przez dwa dni sporo się działo.

 

Motoserce na dobry początek

Jubileusz rozpoczął się finałem akcji Motoserce. Po raz kolejny zbierano krew dla potrzebujących. Na scenie przed Centrum Kultury i Sztuki wystąpili uczniowie Dwójki i Trójki, Zespołu Szkół nr 1, Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia, Ogniska Muzycznego Amabile. Zagrał zespół The Presya i Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc. Były pokazy tańca jazzowego i hip-hopu oraz występy wokalistów z CKiSz. KS Taekyon Sierpc zaprezentował się w układzie taekwondo. Na ulice miasta wyjechali motocykliści w wielkiej paradzie. Ponad sto pięknych maszyn jadących przez Sierpc wzbudzało nie lada sensację. Przez cały dzień można było oddać krew w krwiobusie. Tylko w dniu finału zdecydowało się na to trzydzieści osób, które oddały ponad sześć litrów krwi. Podczas trwania tegorocznej akcji Motoserce Szlif FG Sierpc wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) i Fundacją DAM siebie zebrał 26,1 litrów krwi. Wśród dawców rozlosowano atrakcyjne nagrody. Udało się także zarejestrować pięciu potencjalnych dawców szpiku.

Zdjęcia z Motoserca

 

Sportowe zmagania

Pierwszy dzień jubileuszowego świętowania upłynął pod znakiem sportowych atrakcji. W zmaganiach ligi okręgowej piłki nożnej na stadionie MKS Kasztelan Sierpc pokonał Unię Czermno 2:1. Dobrze spisali się także szczypiorniści MKS MAZUR Sierpc, którzy w hali SP nr 2 zwyciężyli SMS ZPRP I Kwidzyn 28:21. Jednak główną atrakcją był mecz 700-lecia pomiędzy reprezentacją Sierpc i Przyjaciele a Rypin i Przyjaciele. Szerokiego zaplecza sierpeckiej drużynie mogą pozazdrościć największe piłkarskie kluby. Aż 43 osoby znalazły się w składzie naszej reprezentacji: posłowie, samorządowcy z Sierpca, powiatu sierpeckiego i zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele instytucji miejskich, nauczyciele, sportowcy. Jednego z zawodników „wypożyczono” nawet drużynie przeciwnej. Rypin, mimo że nie przyjechał aż w tak licznym składzie, to dzielnie stawił czoło gospodarzom. Do przerwy sierpecka drużyna przegrywała 4:5. W drugiej połowie ataki rypinian nie ustawały. Na szczęście świetna gra stojącego w bramce Przemysława Burzyńskiego wielokrotnie ratowała z opresji sierpczan. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu Sierpc i Przyjaciele 7:6. Bramki dla naszego teamu strzelili Michał Dzięgielewski (4), Łukasz Betlejewski (2), Jarosław Brzemiński (1). Sędzią głównym meczu był prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Pietrzyk. Pomagali mu Radosław Ulicki, Grzegorz Jagodziński, Paweł Wiśniewski, Norbert Wysiński. Dla drużyn były puchary ufundowane przez wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego. Zawodnicy otrzymali też pamiątkowe medale 700-lecia lokacji miasta. Podczas meczu kwestowano na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcia z meczu charytatywnego

Celebrujmy i radujmy się

W kościele farnym odbyła się uroczysta msza święta w intencji wspólnoty mieszkańców Sierpca i ich rodzin, władz miasta, wszystkich instytucji i zakładów pracy z prośbą o zintegrowany duchowy, intelektualny, moralny i materialny rozwój, celebrowana przez sierpczanina ks. biskupa Piotra Jareckiego. Zebranych powitał proboszcz ks. Sławomir Zalewski.

— Spotkaliśmy się, by razem przeżywać tak piękną historyczną uroczystość siedemsetlecia nadania praw miejskich naszemu miastu. To jest wspaniała data, w której uczestniczymy. Celebrujemy i radujemy się tak długą historią i tą rocznicą — powiedział proboszcz.

Podczas kazania biskup Piotr Jarecki wspominał swoje dzieciństwo i młodość w Sierpcu, mówił także o długu, jaki ma wobec miasta, w którym się wychował. Próbował znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czego nas uczy wielowiekowa historia tego miejsca. Biskup zwracał uwagę na konieczność współpracy kościoła ze społeczeństwem dla dobra mieszkańców, dla budowaniu dobra wspólnego.

Kaznodzieja mówił również o przenikaniu się różnych kultur i narodów. Wskazywał, że prosperity Sierpca budowali wszyscy jej mieszkańcy: katolicy, protestanci, prawosławni, żydzi.

— Historia naszego miasta uczy nas większej otwartości, ubogacania się innością drugiego człowieka i innego środowiska, nie tracąc własnej tożsamości — stwierdził biskup.

Hierarcha wskazywał również, że nie można załamywać się trudnościami życiowymi i popadać w beznadziejność, lecz traktować je jako kryzysy wzrostu. Biskup Piotr Jarecki apelował, by pielęgnować historię naszej małej ojczyzny, szczycić się nią i czerpać z niej mądrość. Z wielkim uznaniem wyraził się o nowo powstałej ścieżce historycznej nad Jeziórkami.

Mszę uświetnił śpiew chóru Pueri et Puelle Cantores Plocenses.

Zdjęcia z mszy świętej

 

Rodzinne zdjęcie

Po nabożeństwie korowód prowadzony przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Sierpc przeszedł ulicami miasta. Sztandary, władze, młodzi i starsi mieszkańcy miasta przemaszerowali radośnie, wymachując flagami, balonami, kwiatami. Wśród tłumu nie brakowało nawet małych rycerzy i postaci z bajek. Przed Centrum Kultury i Sztuki wszyscy zatrzymali się, by zrobić sobie wspólne, rodzinne, sierpeckie zdjęcie.

 

Sesja Rady Miejskiej

Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w sali teatralnej CKiSz. Obrady można było obejrzeć na wielkim telebimie zamieszczonym przed budynkiem Centrum. Gości powitali przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski i burmistrz Jarosław Perzyński. Wśród zaproszonych byli m.in. wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, posłowie Jacek Ozdoba i Arkadiusz Iwaniak, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, biskup Piotr Jarecki, samorządowcy powiatu i gmin sierpeckich oraz zaprzyjaźnionych gmin z Polski, przedsiębiorcy, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek podległych Miastu, organizacji pozarządowych, urzędnicy, wyróżnieni tytułem Zasłużeni dla Miasta Sierpca, księża, mieszkańcy miasta.

— Siedemsetna rocznica urodzin naszego miasta to przede wszystkim święto jego mieszkańców, bo to mieszkańcy tworzą historię, zapisują karty kronik, bo to mieszkańcy swoimi decyzjami i działaniami przyczyniają się do wyjątkowości miejsc, w których żyją — powiedział Dariusz Malanowski.

Sesja była doskonałą okazją do wręczenia tytułu Zasłużonego dla Miasta Sierpca dla dwóch osób: długoletniej dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego Ewy Nowakowskiej oraz znanego sierpeckiego malarza Wojciecha Adama Witkowskiego.

Członkowie komitetu honorowego obchodów Piotr Zgorzelski, Jacek Ozdoba i Adam Struzik pogratulowali mieszkańcom zacnego jubileuszu i życzyli kolejnych lat rozwoju ekonomicznego i społecznego miasta, promowania osiągnięć i dbałości o to, co już minęło.

Zdjęcia z sesji

Historia w pigułce

Wykład o historii Sierpca wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Radomski. Mówił o ważnych wydarzeniach i ludziach w dziejach miasta. Wspominał m.in. Jaśka Pilika, sierpeckich sukienników, studentów kształcących się w Akademii Krakowskiej, Annie Piniarowicz. Opowiadał o dziejach kościołów, zamkach, kolei. Zakończył słowami szesnastowiecznego duchownego, astrologa Wojciecha z Sierpca, który zwykł powiadać „do Sierpca, ojczyzny mojej, powracam”. Z dużą niecierpliwością czekano na nieznany wcześniej film pochodzący z 1938 r. Na niezwykłą podróż po przedwojennym mieście zabrał Michał Weber, dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.

Zdjęcia znad Jeziórek

Dwa duże prezenty

Podczas sesji mieszkańcy Sierpca otrzymali dwa wielkie prezenty. Minister Jacek Ozdoba wręczył burmistrzowi Jarosławowi Perzyńskiemu symboliczny klucz do dworca PKP. Miasto stało się właścicielem tego budynku. Na scenie w CKiSz została też podpisana umowa wykonawcza na budowę obwodnicy między ul. Płocką a Drogą Krajową nr 10. Jej koszt to 74 mln zł.

Sesję uświetniły występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Okolicznościowy tort i słodki poczęstunek przygotowały panie z KGW Osiek, Szumanie-Pustoły i Żabowo.

 

Zabawy i konkursy

Przygotowano też wiele atrakcji dla najmłodszych. Były dmuchańce, można było sprawdzić się na specjalnym torze przeszkód przygotowanym przez pracowników MOSiR, zajrzeć na stanowiska Miejskiego Żłobka, CKiSz, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, gdzie nie brakowało kartek i kredek do malowania, tatuaży, a nawet małych piaskownic. Chętni mogli sami opracować swój wzór na przypinkę z okazji 700-lecia miasta. Kolejki chętnych ustawiały się nad Jeziórkami, by popłynąć motorówką lub na wodnym rowerze. Na głodnych czekało jedzenie w food truckach. Na scenie też się sporo działo. Wręczano nagrody za konkursy związane z jubileuszem. W sobotę na majówkową potańcówkę zaprosił DJ Dejff, a w niedzielę odbyły się koncerty Igora Kalinowskiego, zespołu Prusiński Accordion Show, Kingi Rutkowskiej. Na zakończenie obchodów wystąpiła Izabela Trojanowska.

Atrakcje dla małych i dużych

zdjęcia z wystawy widokówek

Zdjęcia z wydarzeń na scenie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%