Zamknij
REKLAMA

Niedźwiedź Wojtek i przedszkolaki

07:31, 07.10.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 


 

Stało się. Po wielu latach Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu w końcu doczekało się patrona i to nie byle jakiego. Niedźwiedź Wojtek, co z żołnierzami poszedł w świat, uczy teraz najmłodszych, czym jest przyjaźń.

 

W piątek, 4 października 2019 r. odbyła się uroczystość nadania imienia przedszkolu. W progach Trójki powitała gości dyrektor Anna Pniewska. Na uroczystość przybyli m.in. burmistrz Jarosław Perzyński, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski, radni miejscy, powiatowi, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych, zakładów pracy, rodzice.


 

Historia Wojtka

Niedźwiedź Wojtek urodził się w 1941 roku w Iranie. Stacjonujący tam polscy żołnierze z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim, dowodzonym przez generała Władysława Andersa, kupili go od perskiego chłopca za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, garść pieniędzy oraz szwajcarski nóż oficerski. Niedźwiadek miał wtedy trzy miesiące. Nadali mu imię Wojtek. Spał w namiocie z żołnierzami. Dorastał w jednostce. Uwielbiał jazdę wojskowymi samochodami. Miał własną książeczkę wojskową, a nawet żołd. Doszedł do stopnia kaprala. Przeszedł z jednostką szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Jedna z opowieści mówi, że złapał szpiega, inna że podczas walk pod Monte Casino nosił skrzynie z amunicją. Po demobilizacji trafił do ZOO w Szkocji. Nie czuł się tam najlepiej. Cieszył się, kiedy odwiedzali go starzy przyjaciele, którzy ignorując zakazy, przeskakiwali ogrodzenie, by pobawić się z niedźwiedziem. Zmarł 2 grudnia 1963 r. Przeżył dwadzieścia dwa lata. Ma swoje pomniki na Wyspach i w Polsce.

- Nie ma na świecie lepszego misia nad misia od Wojtka, to jasna sprawa. Niedźwiedź ten naszym był bohaterem, dzielny i silny to jego sława. Walczył tam, gdzie kwitną maki, nosił pociski oraz paki. W dzień był chętny do pomocy, a w namiocie sypiał w nocy. Miś był dzielny, towarzyski, jadał owoce z miski. Lubił zabawy i psoty, lecz nigdy nie wpadał w kłopoty. Najlepszy w świecie, odważny, miły. Misiu, nasz misiu, ciebie kochamy, nie ma takiego drugiego, nie ma, więc na patrona przedszkola cię wybieramy – stwierdziły przedszkolaki.


 

Rzeźba niedźwiadka

Uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu imienia Miejskiemu Przedszkolu nr 3 w Sierpcu odczytał przewodniczący Rady Dariusz Malanowski. Burmistrz Jarosław Perzyński podziękował dyrekcji i rodzicom za wybór patrona, który wpisuje się tematykę obchodów Roku Andersa. Kazimierz Czermiński, pomysłodawca obchodów Roku Andersa, wręczył wielką maskotkę niedźwiedzia. Edmund Szpanowski wykonał rzeźbę misia, która stanęła przed budynkiem przedszkola. Jej miniaturka będzie zdobić gabinet dyrektora. Były też gratulacje dla przedszkolaków i pracowników przedszkola. Niespodziankę stanowił tort z wizerunkiem misia. Na pamiątkę uroczystości obecni dostali piernikowe misie i czerwone maki.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone