Zamknij

Pożegnanie z Gimnazjum Miejskim w Sierpcu

18:18, 11.06.2019 A.M Aktualizacja: 17:55, 12.06.2019
Skomentuj

 

„Lubię wracać w strony, które znam, po wspomnienia zostawione tam, by się przejrzeć w nich, odnaleźć w nich choćby nikły cień, pierwszych serca drżeń, kilka nut i kilka wierszy z czasów, gdy kochałaś pierwszy raz” - piosenka Zbigniewa Wodeckiego otworzyła spotkanie podsumowujące działalność Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. 

W tym roku gimnazja w Polsce przejdą do historii. Ostatni rocznik będzie mógł się legitymować wykształceniem gimnazjalnym. Aby efektownie zakończyć ten rozdział w historii edukacji nauczyciele, uczniowie i absolwenci Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu zaprosili na koncert pożegnalny „Lubię wracać”. 

Szkolna historia 
Koncert poprowadzili uczniowie Laura Szewczyk i Kamil Sowiński. Przybyłych powitała dyrektor gimnazjum Katarzyna Kordulasińska. Wśród gości byli m.in. starosta Mariusz Turalski, burmistrz Jarosław Perzyński, zastępca burmistrza Piotr Nowakowski, były burmistrz Marek Kośmider, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Marzena Brzóska, ksiądz dziekan Tomasz Kadziński, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele zaprzyjaźnionych zakładów pracy i placówek oświatowych. 
Historię szkoły przedstawiły: Bożena Watemborska, Dorota Cendrowska i Katarzyna Kordulasińska. 28 lutego 2000 roku uchwałą Rady Miejskiej w Sierpcu powołano do życia Gimnazjum Miejskie w Sierpcu z siedzibą przy ulicy Braci Tułodzieckich 2. Rozpoczęło ono swoją działalność 1 września 2000 roku, a jego pierwszym dyrektorem została Bożena Watemborska. W pierwszym roku istnienia placówki uczyło się w niej 660 uczniów w 44 oddziałach. Pierwszy rok funkcjonowania Gimnazjum to tworzenie tradycji, budowanie więzi i integracja. W 2004 r. placówka otrzymała imię Mikołaja Kopernika. Wspominano trudne lata remontów, osiągnięcia uczniów i nauczycieli. Chwilą ciszy uczczono pamięć dyrektora Edmunda Sigiela. Gimnazjum Miejskie w Sierpcu ukończyło 3687 uczniów, wśród nich było dwudziestu dwóch laureatów i dziewiętnastu finalistów konkursów kuratoryjnych. Był też czas na podziękowania za współpracę i wsparcie. Goście pozostawali pod wrażeniem uroczystości, a także dokonań tych, którzy przez lata tworzyli szkolną wspólnotę. Starosta Mariusz Turalski mówił o dziwnym, słodko-gorzkim smaku uroczystości, poczuciu, że coś się kończy. Ksiądz dziekan Tomasz Kadziński zauważył, że jest wielką odwagą świętować koniec dzieła i życzył, aby tak jak w pieśni szkoły „a Ziemia wciąż się kręci”, gimnazjum też się kręciło, dzięki spotkaniom i wspomnieniom. 
- W 2000 r. z niepokojem śledziliśmy narodziny, narodziny w dużym chaosie, które sprawiły, że powstało Gimnazjum. Poród odbierał mój poprzednik, pan Marek Kośmider. Myślę, że przez te pierwsze lata zapewnił temu dziecku bezpieczeństwo i sprawił, że mogło rozwijać się prawidłowo. (…) Kiedy wydawało się, że dziecko wejdzie w okres dorosłości, kiedy przekroczy osiemnaście lat, samo będzie mogło rozwijać swoje skrzydła i iść dalej, dostaliśmy informację, że musimy przygotowywać stypę. Szkoda, że musiało do tego dojść – powiedział burmistrz Jarosław Perzyński.

Czas nas uczy pogody
Goście otrzymali pamiątkową płytę z utworami śpiewanymi przez uczniów i absolwentów: Barbarę Brudnicką, Antoninę Dąbrowską, Barbarę Dołasińską, Kamila Frączaka, Magdalenę Gapińską-Całkę, Wiktorię Gumińską, Lenę Hadi, Dominikę Karolewską, Filipa Kwiatkowskiego, Amelię Nadratowską, Aleksandrę Narodzonek, Darię Olszewską, Elżbietę Pestę, Mateusza Pniewskiego, Julię Rokitowską, Kamila Sowińskiego, Weronikę Strzelecką, Lenę Szewczyk, Marię Szybińską, Kingę Świerzyńską, Kingę Trojanowską, Justynę Tyburską, Joannę Wolską, Sylwię Wójcik i Natalię Zalewską. Wystąpili oni również na scenie Centrum Kultury i Sztuki, by jeszcze raz razem zaśpiewać m.in. „Życia mała garść”, „Małe tęsknoty”, Powrócisz tu”, czy „Tych lat nie odda nikt”. Wielu osobom na widowni zakręciła się łezka w oku, gdy zabrzmiało „Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody, zaplącze drogi, pomyli prawdy, nim zboże oddzieli od trawy. Bronisz się, siejesz wiatr, myślisz jestem tak młody, czas nas uczy pogody, tak od lat, tak od lat. Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody”. Były podziękowania dla wokalistów i nauczycieli: Aleksandry Dołasińskiej, Małgorzaty Trojanowskiej i Marty Turalskiej. Nie zapomniano też o sponsorach płyty. 
Na zakończenie był jeszcze czas na spotkanie przy kawie i okolicznościowym torcie. 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%