Zamknij

130. rocznica powstania kościoła w Kurowie

16:16, 14.12.2018 A.M Aktualizacja: 16:18, 14.12.2018
Skomentuj

 

W niedzielę, 18 listopada, odbyła się uroczystość 130. rocznicy powstania kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie. Podczas wyjątkowej mszy św. świątynia wypełniła się po brzegi wiernymi.

Ks. proboszcz Waldemar Dziewulski powitał przybyłych księży, wójta gminy Gozdowo Dariusza Kalkowskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gozdowie Lidię Malinowską, prezes Stowarzyszenia „Nasze Ostrowy” Annę Górczyńską, sympatyków parafii: Adama Lipińskiego i Ewę Jarzyńską, osoby zaangażowane w prace remontowe świątyni: kierownika budowy Marcina Błaszczyka i wykonawcę Janusza Kaczmarczyka oraz licznie zgromadzonych parafian. Mszę świętą koncelebrował ks. Roman Bagiński, zaś homilię dotyczącą historii Kościoła wygłosił ks. prof. Michał Grzybowski.

Podniosły charakter mszy podkreślał akompaniament Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Gozdowie pod batutą kapelmistrza Edwarda Wielgóckiego oraz obecność pocztów sztandarowych jednostek OSP Kurowo i Kurówko wraz ze strażakami OSP Zglenice.

 

Historia kościoła

Kościół w Kurowie wybudowany został w latach 1884 – 1886, dzięki staraniom księdza proboszcza W. Żbikowskiego. Poświęcił go 15 listopada 1885 r. dziekan sierpecki ks. Makary Grabowski, a w 1886 r. konsekrował go biskup Henryk Dołęga Kossowski. Projekt przygotowany został przez architekta Ludwika Goławskiego. W roku 1886 wykonano polichromię, którą odnowiono w 1927 roku. Na ścianach widoczne są symbole sakralne, anioły, święci apostołowie czy uosobienie Trójcy Świętej. W roku 1888 nastąpiła konserwacja kościoła, nadzorowana przez ks. bpa Henryka Dołęgę- Kossowskiego. Kościół został wzniesiony na wzgórzu, skąd świątynię można dostrzec niemal z każdego punktu parafii.

Ołtarz główny pochodzi z II poł. XIX wieku z rzeźbami św. św. Piotra i  Pawła oraz św. Józefa i św. Antoniego. W nawie znajdują się dwa ołtarze boczne. Kościół otacza kilka nagrobków z dawnego cmentarza, m.in. Tekli Rudnickiej- Sokołowskiej (1810-1890), Zachariasza Tabaczyńskiego (1817-1851), Cypriana Umińskiego (1814-1888) oraz Marii Wiechowskiej (1862-1884). Obok kościoła widoczna jest murowana dzwonnica z lat 20. XX w. Świątynia jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków. Kościół, z uwagi na bogatą historię i ciekawe wnętrze, wzbudza zainteresowanie turystów oraz pasjonatów historii oraz sztuki sakralnej. Został umieszczony jako atrakcja turystyczna na „Szlaku Mazowieckich Skarbów” (zobacz:mazowieckieskarby.pl).

W Kościele zorganizowana została wystawa przedstawiająca historię Kościoła i parafii oraz księży będących jej proboszczami.

 

Prace remontowe

Ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za przybycie na wyjątkową uroczystość obchodów 130. lecia powstania kościoła. Podkreślił, że na przestrzeni lat miały miejsce prace remontowe, które odbywały się w uzgodnieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie. Od 2008r. realizowany był remont dachu, który przebiegał dwuetapowo, w I etapie wyremontowano dach nad nawą główną, a w II nad prezbiterium i zakrystiami bocznymi.

Ksiądz poinformował, że II etap remontu dachu był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie LGD „Sierpeckie Partnerstwo”. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 57 800,00 zł, zaś dofinansowanie z UE 50 000,00 zł. Na koniec ksiądz proboszcz zaprosił zgromadzonych na zewnątrz, gdzie nastąpiło symboliczne poświęcenie zrealizowanej inwestycji.

UG Gozdowo

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%