Zamknij

Franciszek Łazowski - patron parku w Zawidzu

14:26, 13.05.2021 opr. red. Aktualizacja: 16:51, 13.05.2021
Skomentuj fot. UG Zawidz fot. UG Zawidz

 

 

3 maja 2021 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Parku im. Franciszka Łazowskiego w Zawidzu.

 

W uroczystości wzięli udział rodzina Franciszka Łazowskiego na czele z synem Stanisławem Łazowskim, starosta sierpecki Andrzej Cześnik wraz z radnymi powiatowymi Janem Laskowskim i Kamilem Różańskim, dziekan dekanatu sierpeckiego ks. kan. Józef Łozecki, ks. kan. Włodzimierz Załęski, przewodnicząca Rady Gminy Zawidz Mirosława Karwowska i radni gminni, wójt gminy Zawidz Dariusz Franczak, dyrektorzy szkół i instytucji oraz mieszkańcy gminy Zawidz.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez rodzinę Franciszka Łazowskiego oraz przewodniczącą Rady Gminy Zawidz Mirosławę Karwowską i wójta gminy Zawidz Dariusza Franczaka przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanego Franciszka Łazowskiego. Dziekan dekanatu sierpeckiego ks. kan. Józef Łozecki odprawił mszę św. w jego intencji.

Po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonał syn Franciszka - Stanisław Łazowski. Podziękował on Radzie Gminy Zawidz i wójtowi za podjęcie inicjatywy i przyjęcie uchwały o nadaniu imienia Franciszka Łazowskiego parkowi w Zawidzu Kościelnym. Przypomniał także okoliczności, w jakich został aresztowany, a następnie zamordowany jego ojciec.

Oprawę uroczystości przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu.

UG Zawidz

 

 

Franciszek Wiktor Łazowski urodził się 6 marca 1894 r. Zdał małą maturę. W 1918 wstąpił jako ochotnik do 4 kompanii Centralnych Szkół Podoficerskich Piechoty w Ostrowiu – Komorowie. Służbę wojskową odbywał w Warszawie, potem w Dęblinie. W 1919 r. jako wachmistrz brał udział w bitwie z bolszewikami pod Berezyną, Borysowem. W 1928 roku ożenił się z Czesławą Zalewską. Urodziły im się trzy córki i jeden syn. Franciszek Łazowski był pisarzem w wielu gminach. Działał aktywnie w ruchu chłopskim. Był członkiem PSL-Wyzwolenie, które nie było zgodne z ideologią ówczesnych władz centralnych i lokalnych, od których zależało zatrudnienie. Przy pomocy finansowej swego brata – Józefa założył sklep spożywczy w Pułtusku przy ul. Rynek 7. A później przyszła II wojna światowa. Pogmatwane losy sprawiły, że rodzina Łazowskich w 1944 r. mieszkała w Gójsku. Po wojnie przenieśli się do Sierpca. Franciszek Łazowski otrzymał pracę w Starostwie, jednak dość szybko został z niej zwolniony. Oficjalny powód – redukcja zatrudnienia, a tak naprawdę ówczesne władze zaczęły walczyć z osobami związanymi z Polskim Stronnictwem Ludowym. Franciszek Łazowski miał bardzo dobrą opinię wśród chłopów. Pod koniec 1945 r. rozpoczęła się bezpardonowa walka z działaczami PSL. 25 maja 1946 r. na zebraniu w Zawidzu Franciszek Łazowski wygłaszał referat. Przerwano mu i zabrano na posterunek MO. Już po drodze został pobity. Na posterunku milicjanci kontynuowano bicie. W końcu zepchnięto go ze schodów i funkcjonariusze wyprowadzili skatowanego człowieka z budynku. Rozległy się trzy strzały. Ciało Franciszka Łazowskiego znaleziono tam, gdzie obecnie znajduje się zawidzki park. Morderstwa nie dało się ukryć. Odbył się proces. Jan Łubiński, kapral MO został skazany na karę śmierci, Stefan Malinowski, plutonowy MO, na 3 lata więzienia, Czesław Rojczyk, szeregowy MO, na 5 lat więzienia. W wyniku rewizji Jana Łubińskiego skazano na 10 lat, pozostałych zwolniono. Główny sprawca morderstwa Franciszka Łazowskiego został ułaskawiony przez prezydenta Bolesława Bieruta. Wyszedł na wolność po siedmiu miesiącach.

W pogrzebie Franciszka Łazowskiego uczestniczyło 15 tysięcy osób. Trumnę niesioną przez chłopów okrywała biało-czerwona flaga.

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%