Zamknij

Generał Edward Żółtowski patronem ronda w Mochowie

10:14, 30.09.2019 A.M Aktualizacja: 17:54, 30.09.2019
Skomentuj

 

 

Miał 15 lat, gdy wstąpił do wojska. Walczył podczas powstania krakowskiego, był żołnierzem Polskich Legionów we Włoszech. Polski i francuski generał, nasz rodak z Mochowa – Edward Żółtowski.

 

Przez wiele lat generał Edward Żółtowski był patronem Publicznego Gimnazjum w Mochowie. Po reformie, która sprawiła, że gimnazja przestały istnieć, Rada Gminy podjęła uchwałę o nadaniu jego imienia nowemu rondu, znajdującemu się przed budynkiem Urzędu Gminy.

 

Generał Księstwa Warszawskiego

Edward Żółtowski urodził się 18 marca 1775 r. w Mochowie, w rodzinie szlacheckiej jako syn Teofila Wojciecha Ignacego Żółtowskiego i Brygidy Ostaszewskiej. Mając 15 lat, wstąpił do wojska, do artylerii. Podczas Insurekcji Krakowskiej uczestniczył w bitwach pod Warszawą i Radoszycami. Od maja 1797 r. walczył w Legionach Polskich we Włoszech. Najpierw w stopniu porucznika artylerii pieszej, potem awansował na kapitana 3. batalionu piechoty. Odbył kampanie 1797, 1798, 1799, 1800. Walczył między innymi pod Pescherą, Mantuą, o Gaetę, nad Trebbią, pod Novi, bronił Genui. Służył w 1. Regimencie Piechoty Polskiej. Podczas urlopu w kraju, w 1803 roku, ożenił się z primabaleriną Kazimierą Skuraszewską. W 1806 r. Edward Żółtowski z armią Napoleona znów powrócił do kraju. Został mianowany majorem Pułku 3. Piechoty. Bił się pod Nidzicą i Dobrym Miastem. 2 marca 1807 otrzymał awans na pułkownika i objął dowództwo Pułku. Walczył pod Raszynem, prawdopodobnie wziął również udział w szturmie Sandomierza, następnie bronił tej twierdzy. W kampanii 1809 roku został ranny w brzuch. 11 grudnia 1811 r. otrzymał awans na generała brygady. 3 marca 1812 roku objął 1. brygadę w 17. Dywizji gen. Henryka Dąbrowskiego. Przeszedł z nią cały szlak w kampanii 1812. Powrócił do Księstwa Warszawskiego. Miał objąć dowództwo brygady w Dywizji generała Izydora Krasińskiego w Kaliszu. Z powodu choroby generała dowodził całą dywizją. Na jej czele dotarł do Lipska. Podczas bitwy pod tym miastem został ranny w bok. Udało mu się uniknąć niewoli. 3 marca 1814 roku został mianowany generałem brygady armii francuskiej.

Służył także w armii Królestwa Polskiego mianowany dowódcą 1. brygady 2. Dywizji Piechoty. W 1826 roku awansowano go do stopnia generała dywizji i mianowano Komendantem Twierdzy Zamość. W powstaniu listopadowym organizował oddziały powstańcze w Lubelskiem. Był członkiem loży wolnomularskiej Wolność Odzyskana.
Od 1833 roku mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł 30 stycznia 1842 r. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej, Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej.

Odsłonięcie tablicy

W uroczystości nadania imienia rondu udział wzięli m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński i Konrad Wojnarowski, starosta sierpecki Mariusz Turalski, wójt Zbigniew Tomaszewski, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich, wykonawcy, Mariusz Żółtowski - prezes zarządu Związku Rodu Żółtowskich oraz mieszkańcy gminy Mochowo.

Przewodniczący Rady Gminy Mochowo Jan Głodkowski odczytał uchwałę podjętą 14 sierpnia 2019 r. w sprawie nadania imienia rondu, a wiceprzewodnicząca Rady Zofia Witkowska przedstawiła życiorys gen. Edwarda Żółtowskiego. Ksiądz proboszcz z parafii św. Mateusza w Ligowie Andrzej Zembrzuski dokonał poświęcenia ronda.

Wójt Zbigniew Tomaszewski, marszałek Adam Struzik oraz prezes Zarządu Związku Rodu Żółtowskich dokonali odsłonięcia tablicy z imieniem ronda.

 

Życiorys generała opr. na podst: https://napoleon.org.pl/index.php/biografie/generalowie-ksiestwa-warszawskiego/383-zoltowski-edward-1775-1842

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%