Zamknij

System pomiaru jakości powietrza

22:35, 01.10.2021 opr. red. Aktualizacja: 22:36, 01.10.2021
Skomentuj

 

 

Gmina Rościszewo pozyskała dotację z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 na utworzenie systemu informującego o jakości powietrza poprzez zakup sensora pomiaru jakości powietrza w oparciu o pomiary pyłów PM 10, PM 2.5 oraz temperatury, ciśnienia i wilgotności.

 

Czujnik przystosowany jest do pracy ciągłej w warunkach zewnętrznych, odporny na warunki atmosferyczne, w obudowie wodo i pyłoodpornej w klasie min. IP 65, w trwałej metalowej obudowie odpornej na dewastację – utrudniającej uszkodzenie poprzez akty wandalizmu. System monitoringu wykorzystujący transfer GSM, Wifi lub Ethernet. Wykonywanie pomiarów w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu laserowego pomiaru pyłów PM 10, PM 2.5. System wyposażony jest w dodatkowy ekran zewnętrzny w technice LED o wymiarach 96x32 cm, prezentujący aktualne wyniki, ze wskazaniem pomiarów jakości powietrza, temperatury, ciśnienia oraz wilgotności. Sensor pomiarowy zapewnia możliwość kalibracji do wskazań stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska w warunkach zapewniających szeroki zakres stężeń.

 

Stop Smog

Zorganizowany został również konkurs plastyczny na plakat dotyczący ochrony powietrza pod nazwą Stop Smog. Konkurs został skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie problematyki ochrony powietrza.

W kategorii klas 0-III zwyciężczynią została Sandra Grześkiewicz (Szkoła Podstawowa w Rościszewie), drugie miejsce zajęła Zuzanna Witek (Szkoła Podstawowa w Łukomiu), a trzecie Izabela Śledzanowska (Szkoła Podstawowa w Rościszewie). Wśród uczniów starszych klas pierwszą nagrodę zdobyła Oliwia Śledzanowska (Szkoła Podstawowa w Rościszewie), drugą Bartosz Frontczak (Szkoła Podstawowa w Łukomiu), a trzecią Klaudia Ludwiczak (Szkoła Podstawowa w Rościszewie).

Za udział w konkursie szkoły otrzymały nagrody w postaci pyłomierzy osobistych. Zakupiono dwie sztuki pyłomierzy osobistych, po jednym dla każdej ze szkół, jako nagrody za udział w konkursie. Pyłomierz pozwala na pomiar stężenia pyłów PM 10, PM 2.5 oraz mierzy temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Pyłomierz jest urządzeniem przenośnym, pozwala na wykonanie pomiarów w różnych warunkach i lokalizacjach. Odczyty pomiarów odbywają się w czasie rzeczywistym i są wizualizowane na stronie internetowej. Pyłomierze pozwolą na dalszą edukację dzieci i młodzieży szkolnej oraz prowadzenie ciekawych zajęć lekcyjnych przy ich użyciu.

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%