Zamknij

Reanimacja mężczyzny po skoku do wody

10:49, 16.08.2020 opr. red. Aktualizacja: 09:56, 26.08.2020
Skomentuj Obraz Ylloh z Pixabay Obraz Ylloh z Pixabay

 

 

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Bledzewie. Mężczyzna skoczył do wody i samodzielnie nie wypłynął już na powierzchnię.

 

W niedzielę, 9 sierpnia 2020 r., po godzinie dwudziestej służby ratownicze zostały zawiadomione o wypadku, do którego doszło nad wodą. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od mł. bryg. Waldemara Goczyńskiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, wynika, że mężczyzna po skoku do wody przez około minutę nie wypływał na powierzchnię. Został wyłowiony z wody przez plażowiczów. Wykonywali oni resuscytację krążeniowo-oddechową do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

- Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy zespołowi ratownictwa medycznego, która polegała na utrzymywaniu drożności dróg oddechowych oraz zewnętrznym masażu serca. Po około 40 minutach resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoba poszkodowana odzyskała krążenie i została przetransportowana do szpitala – poinformował mł. bryg. Waldemar Goczyński.

 

Polskie statystki

W ubiegłym roku w Polsce utonęło 456 osób (w tym 49 kobiet). Dziewięćdziesiąt osiem z nich spożywało przed wejściem do wody alkohol.

Wiek ofiar utonięć:

do 7 lat - 2

8 - 14 lat - 8

15 -18 lat - 19

19 - 30 lat - 70

31 - 50 lat - 132

powyżej 50 lat - 216

 

Liczba osób, które utonęły - ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

jezioro - 120

rzeka - 119

staw - 82

zalew - 39

morze - 21

 

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 72,

nieostrożność w czasie przebywania nad wodą - 37

nieostrożność w czasie łowienia ryb – 34,

kąpiel w miejscu zabronionym – 32,

 

W 2020 r. utonęły już 203 osoby, w czerwcu - 60, w lipcu - 86, do 15 sierpnia - 57.

 

Dbajmy o siebie i swoich bliskich

W związku z tym przypominamy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad wodą.

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je, ubierając w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi, pamiętajmy o założeniu kapoka.

Odpoczywając nad wodą, pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę

Ponadto pamiętajmy o dbaniu o własne bezpieczeństwo w związku ze stanem epidemii COVID-19, przestrzegajmy zasad reżimu sanitarnego i aktualnie obowiązujących obostrzeń.

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%