Zamknij

Uczniowie Technikum Ochrony Środowiska ZS nr 1 o smogu

18:55, 09.04.2019 IP Aktualizacja: 18:58, 09.04.2019
Skomentuj

 

 

Smog to słowo w ostatnich miesiącach odmieniane przez wszystkie przypadki. Smog obserwujemy, o smogu czytamy, ze smogiem staramy się walczyć, smogu się obawiamy. Wiemy o nim już dość dużo, tylko co z tą wiedzą jesteśmy w stanie zrobić?

Trzy najważniejsze czynniki powodujące smog to domowe piece, komunikacja i przemysł. Truje nas brunatny dym unoszący się z kominów. Do głównych przyczyn powstawania smogu w Polsce należy tzw. niska emisja. Tworzą ją lokalne kotłownie i domowe piece grzewcze, często o złym stanie technicznym, w których wykorzystywane paliwo (węgiel) jest spalane nieefektywnie oraz jest słabej jakości. Sytuację pogarsza spalanie w piecach domowych odpadów.

Od 1 października 2017 r. obowiązuje w Polsce rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Dotychczas każdego roku w Polsce sprzedawano około 150 tys. tzw. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Od 1 lipca 2018 r. wprowadzono zakaz sprzedaży kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. W lutym tego roku znowelizowano „rozporządzenie kotłowe”. Zmiana ma na celu ograniczenie możliwości obchodzenia przepisów, a więc sprzedaży wysokoemisyjnych kotłów pod pozorem np. wykorzystywania ich do ogrzewania wody.

Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. Największe szkody przynosi tzw. pył zawieszony PM2,5 i PM10. Niektóre jego cząstki są tak małe, że nie tylko wnikają do płuc, lecz przedostają się do krwiobiegu, podobnie jak tlen. Z kolei benzo(a)piren jest rakotwórczy. Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu to PM10 to 50 µg/m3. Przekroczenie wartości progowej 200 µg/m3 musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300µg/m3oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu. To najwyższy w Europie próg alarmowania o zagrożeniu smogiem. Gdyby w Polsce zastosować obowiązujący we Francji próg alarmowania o smogu, wynoszący 80µg/m3, to w 2017 roku w wielu miastach alarm smogowy ogłaszano by przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni w roku. Według kryteriów obowiązujących w Polsce – poziomu alarmu smogowego praktycznie nie osiągano. Przez to ludzie nie byli właściwie informowani oraz ostrzegani i nie mogli się chronić. Każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera przedwcześnie nawet 45 tysięcy osób. Smog negatywnie wpływa na zdrowie już na etapie życia płodowego. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko występowania chorób niedokrwiennych serca, udaru, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, raka płuc, udaru mózgu, Alzheimera, chorób układu oddechowego u dzieci i wielu innych.

Projekt edukacyjny „SMOG – Mieszkańcy Sierpca Myślą o Smogu Globalnie”, realizowany przez Urząd Miasta w Sierpcu we współpracy z Fundacją Edu-Inicjatywa oraz Sierpeckim Alarmem Smogowym, ma na celu promowanie wśród społeczności szkolnej i lokalnej zasad dbałości o dobrą jakość powietrza, zasad właściwego spalania w piecach oraz informowanie o szkodliwości smogu na zdrowie ludzi i na środowisko. Uczniowie Technikum Ochrony Środowiska Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu uczestniczą w konkursie dotyczącym wpływu smogu na zdrowie p.n. „3majmy się zdrowo - czyste powietrze obowiązkowo”, w ramach którego przeprowadzają szereg działań informujących o jakości powietrza i zjawiskach spowodowanych emisją zanieczyszczeń do powietrza, głównie o smogu.

 

Ewa Chmielewska – uczennica klasy pierwszej Technikum Ochrony Środowiska.

Ewelina Górzyńska – nauczyciel ZS nr 1.

(IP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%