Zamknij

Zawód: freelancer

10:23, 23.10.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 10:24, 23.10.2018

Z angielskiego freelancer oznacza wolnego strzelca, czyli osobę, która nie pracuje na etacie, ale świadczy usługi i realizuje różne projekty na zlecenie. Freelancerami mogą być: tłumacze, graficy, programiści, dziennikarze, fotografowie oraz copywriterzy.

Freelancer z bliska

To osoba, która nie mając stałego zatrudnienia, wykonuje prace dla kilku przedsiębiorstw. Nie każdy może nim zostać. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą wykazać się samodyscypliną, dobrą organizacją pracy, a także, co najważniejsze – sami muszą motywować się do pracy, co nie należy do rzeczy łatwych i prostych. Musisz pracować sumiennie, systematycznie, a przede wszystkim – efektywnie.

Jak zacząć?

Należy przede wszystkim zarejestrować swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Wiąże się to oczywiście z ponoszeniem kosztów ZUS oraz podatkiem dochodowym. Większość freelancerów nie zajmuje się formalnościami osobiście, ale korzystają z usług specjalistów – księgowych.

Kto może pracować w tym zawodzie?

Tak naprawdę taki rodzaj zatrudnienia może podjąć każdy, kto posiada niezbędne cechy do tego zawodu. Z badań wynika jednak, że osoby wybierające pracę o takim charakterze, to przede wszystkim ci, którzy właśnie ukończyli studia i znajdują się w przedziale wiekowym 25 – 34 lata. Stanowią oni 47,5% pracujących zdalnie. Co ciekawe, istnieje jeszcze młodsza grupa osób pracujących w taki sposób, która stanowi odsetek 25,8%, a ich przedział wiekowy to 18 – 24 lata. Przyjmuje się, że najwięcej osób, które pracują mobilnie, zamieszkuje duże miasta – 44,6%. W miastach liczących ok. 400 tysięcy mieszkańców – 20%, a ci pochodzący z miasteczek do 100 tysięcy stanowią odsetek 17%.

W jakich branżach pracują polscy freelancerzy?

  • Najwięcej, bo aż 37,3% pracuje w zawodzie grafika
  • 30,9% stanowią copywriterzy
  • 26,4% programiści
  • 20,7% stanowią osoby zajmujące się marketingiem
  • 19,3% to tłumacze
  • 16,5% fotografowie
  • 14,6% osoby, które zajmują się SEO i pozycjonowaniem stron

Skąd freelancerzy pozyskują swoich klientów? Najczęstszym źródłem ich zleceń są rekomendacje stałych klientów. Ponadto, istnieje wiele stron internetowych i portali, na których każdy freelancer znajdzie zlecenie dla siebie.

Jak wyglądają zarobki?

Nie można jednoznacznie określić wysokości zarobków freelancerów. Wszystko uzależnione jest od zleconego projektu. Powszechnie przyjmuje się, że część osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia są w stanie zarobić od 1 000 do 2 000 zł. Wykwalifikowani graficy oraz programiści znajdują się w dogodniejszej sytuacji, ponieważ ich pensja może wynosić nawet
5500 złotych brutto miesięcznie.

Czy można traktować taki rodzaj pracy jako główne źródło dochodu?

To raczej ryzykowne. Wiele osób pracujących na takim stanowisku traktuje to zajęcie jedynie jako dodatek do stałej pensji na etacie. Nigdy nie wiadomo, jak długo zlecenia z branży, z której się specjalizujemy będą utrzymywać się na rynku. To sprawia, że zawód ten nie daje nam poczucia stabilizacji. Freelancer to zawód, który daje nam wolność, ale stabilność finansową – już niekoniecznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%